Acyclovir (Acyklowir)

Acyclovir (Acyklowir)

acyclovir opakowanie
Acyclovir to popularny antybiotyk na opryszczkę narządów płciowych. W zależności od stopnia zaawansowania dostępny w różnych wariantach dawkowania.Dawka: 200mg/400mg/800mg/5% cream
Cena: od 213,60zł/200mg/25tabsKup teraz

* zamów do godziny 16:30 a Twoje zamówienie zostanie wysłane jeszcze dzisiaj

Acyklowir jest to lek na opryszczkę narządów płciowych, stosuje się go również na opryszczkę wargową, ospę wietrzną, opryszczkowe zapaleniu mózgu i półpaśca. Lek nie tylko zwalcza ogniska opryszczki ale również zapobiega tworzeniu się nowych infekcji. Acyclovir skutecznie łagodzi bolące objawy opryszczki. Stosowany jest często prewencyjnie aby zapobiec objawom opryszczki narządów płciowych oraz opryszczce wargowej. Acyklowir stosuje się w chwili pojawienia pierwszych symptomów choroby. Podany w tym czasie sprawia, że objawy choroby są krótsze oraz mniej dokuczliwe, a ogniska opryszczki goją się szybciej. Acyclovir(Acyklowir) sprawia również natychmiastową ulgę łagodząc ból.

Czym jest opryszczka?

Opryszczkę narządów płciowych i wargową wywołuje ten sam wirus – HSV. Nie ma leku, który by usunął wirusa z organizmu ludzkiego, można jedynie poprzez odpowiednią kuracje wprowadzić go w stan tzw. uśpienia. Objawy opryszczki mają jednak charakter nawracający i trzeba mieć tego świadomość.

Opryszczka objawia się bolącymi pęcherzykami, które tworzą się głównie wokół narządów płciowych, odbytu, na pośladkach, ale również na ustach i rękach osoby zarażonej.

Jak dochodzi do zakażenia?

Opryszczką można się zarazić głównie poprzez stosunki seksualne z osoba zarażoną, nawet jeśli nie ma ona widocznych objawów chorobowych. Zarazić można się poprzez stosunek pochwowy, oralny i analny. Wirusa można przenieść również poprzez używanie gadżetów seksualnych wspólnych z osobą zarażoną.

Czym jest Acyclovir/Acyklowir?

Acyklowir to substancja czynna w leku o tej samej nazwie. Jest związkiem chemicznym, pochodną deoksyguanozyny. W deoksyguanozynie zmodyfikowano resztę cukrową poprzez wprowadzenie niecyklicznego łańcucha bocznego w miejsce cyklicznej deoksyrybozy. Jest to więc syntetyczny analog nukleotydu purynowego z acyklicznym łańcuchem bocznym. Uzyskano w ten sposób specyficzny związek, mało toksyczny dla człowieka, inhibitor replikacji wirusów opryszczki ( HSV-1, HSV-2) oraz wirusów ospy wietrznej i półpaśca (VZV). Acyklowir przenika do zakażonych komórek, ulega fosforylacji do czynnego trifosforanu acyklowiru czyli związku hamującego syntezę DNA wirusa.

Działanie Acyklowiru

Składniki aktywne zawarte w leku Acyclovirze zapobiegają pomnażaniu i rozprzestrzenianiu się wirusa opryszczki ponieważ oddziałuje on na polimerazę DNA, czyli blokuje działanie enzymu odpowiedzialnego za powyższe procesy. W ten sposób organizm ma szanse poradzić sobie z wirusem. Lek działa najskuteczniej wtedy, gdy aplikowany jest w chwili wystąpienia pierwszych objawów.

Acyclovir (Acyklowir) – kto może go stosować

Lek Acyklowir może być stosowany przez większość osób w celu zwalczenia objawów opryszczki narządów płciowych, opryszczki wargowej oraz półpaśca, ospy wietrznej, opryszczkowego zapalenia opon mózgowych i mózgu, opryszczkowe zapalenie błon śluzowych gardła.

Przeciwwskazania do stosowania Acycloviru

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest nadwrażliwość na Acyclovir (Acyklowir), walacyklowir lub którykolwiek składnik preparatu. Lek Acyclovir może nie być odpowiedni dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Unikać go powinny również osoby chore na cukrzycę, oraz stosujące leki takie jak  : cymetydyna, cykosporyna, azydotymidyna. Szczególną ostrożność zachować powinny również osoby starsze, z niewydolnością nerek, osoby wykazujące znaczne zaburzenia elektrolitowe, chorujące na niewydolność wątroby.

Przyjmowanie dużych dawek leku wymaga właściwego nawodnienia organizmu. Długotrwałe przyjmowanie leku a także powtarzanie cyklów leczenia u osób z obniżoną odpornością może prowadzić do selekcji szczepów wirusa, które będą odporne na działanie Acycloviru/Acyklowiru.

Acyclovir/Acyklowir – dawkowanie

Lek Acyklowir w tabletkach stosuje się w różnych dawkach w zależności od tego, jaki wirus wywołał infekcję. Jeżeli leczona jest opryszczka narządów płciowych lub opryszczka wargowa zaleca się przyjmowanie 5 x dziennie dawek po 200mg, czyli średnio co 4 godziny, przez 5 dni. Jeżeli lek Acyklowir stosowany jest profilaktycznie, przyjmuje się 1 tabletkę 200 mg 4 razy dziennie (co 6 godzin) przez 6 do nawet 12 miesięcy. W przypadku półpaśca przyjmuje się 1 tabletkę po 800 mg 5 razy dziennie ( co 4 godziny) przez 7 dni. Dawki te oczywiście mogą być modyfikowane przez lekarza.

Lek Acyclovir może mieć również postać kremu, który stosuje się na zmiany skórne, oraz maści do oczu, do leczenia opryszczkowego zapalenia rogówki.

Skutki uboczne stosowania leku Acyclovir

Acyklowir to lek, więc jak każdy farmaceutyk może czasem powodować działania niepożądane. Skutki uboczne występują jednak niezmiernie rzadko, mają lekki przebieg o charakterze przemijającym. Najczęściej występujące reakcje niepożądane to : bóle głowy, bule brzucha, ogólne zmęczenie, biegunki, wysypki czy zawroty głowy. Zdecydowanie rzadziej występuje pokrzywka, przyśpieszone wypadanie włosów. Bardzo rzadko pojawiają się reakcje anafilaktyczne, zwiększenie stężenia mocznika, duszność. Najrzadziej zdarzają się takie objawy jak : niedokrwistość, pobudzenie, zmniejszenie liczby białych krwinek, zaburzenia wymowy, objawy psychotyczne, senność, śpiączka, drgawki, zapalenie wątroby, żółtaczka, niewydolność nerek. Jeżeli po zastosowaniu leku pojawi się jakiś ostry objaw niepożądany, należy skonsultować się z lekarzem.

FAQ – Acyclovir

Czy Acyklovir działa na każdy rodzaj wirusów?
Lek Acyklvir działa na wirusa HSV1 oraz HSV2 a także VZV, w przypadku chorób wywołanych innymi wirusami jego działanie może być niewystarczająco silne.

Czy lek Acyclovir może być stosowany u dzieci?
Jak każdy lek, powinien być stosowany po konsultacji lekarskiej. To lekarz zdecyduje, czy ten lek jest odpowiedni w przypadku kuracji dziecka.

Przeciwwskazania do stosowania leku Acyclovir?
Głównym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku.

Czy w czasie kuracji Acyclovirem można pić alkohol?
Alkohol może zaburzać przyswajalność leku, warto więc w czasie kuracji powstrzymać się od spożywania alkoholu, ewentualnie ograniczyć jego ilość.

Jakie niepożądane działanie może mieć Acyklovir?
Acyklowir to lek a więc u niektórych osób mogą wystąpić niepożądane skutki uboczne, są jednak one rzadkie i mają lekki przebieg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *