Ameboza (Pełzakowica)

Ameboza to choroba wywoływana przez pierwotniaka – Entamoeba histolytica. Często nazywa jest również czerwonką pełzakową lub pełzakowicą.

Chorobą zarazić można się głównie w krajach tropikalnych, ponieważ tam jest ona najbardziej rozpowszechniona. Do zakażenia może dojść drogą pokarmową, poprzez kontakt z odchodami (np. niesprawna kanalizacja zanieczyszczająca ujęcie wody pitnej) poprzez stosunek analny z osobą zakażoną, jak i poprzez kontakt z owadami roznoszącymi pierwotniaka (np. jedząc owoce na których siadał owady). Wybierając się na wycieczkę do krajów tropikalnych należy więc zachować dużą ostrożność, zwracając uwagę na to co jemy i pijemy.

Objawy zakażenia Amebozą

Objawy zakażenia są charakterystyczne w formie ostrej : biegunka, bóle brzucha, nudności, gorączka, wzdęcia. Ważny jest również wygląd kału bowiem w przypadku zakażenia amebozą zawiera on krew i śluz.

W przypadku formy przewlekłej lub pozajelitowej zakażenie może prowadzić do powikłań- min do stanów zapalnych wątroby. Objawia się utratą wagi, anemią, stanami podgorączkowymi, nadwrażliwością jelit.

W wyniku choroby w jelicie grubym oraz wątrobie tworzą się ropnie, które w początkowej diagnozie może być mylone ze zmianami nowotworowymi. Ropnie te mają charakter przerzutowy, mogą pojawić się więc w osierdziu, opłucnej, w uszkodzonej skórze brzucha czy krocza.

Diagnostyka Amebozy

Jeśli zachodzi podejrzenie zakażenia amebozą wykonuje się testy laboratoryjne. W tym przypadku bada się próbkę kału na obecność żywych lub martwych pasożytów. W niektórych przypadkach należy również wykonać wycinków błon śluzowych jelita pod kątem występowania cyst lub owrzodzeń.

Leczenie Amebozy

Nieleczona ameboza może doprowadzić do śmierci konieczna jest więc wizyta u lekarza i podjęcie jak najszybciej leczenia. Amebozę leczy się lekami przeciwpierwotniakowymi. Leki te są dość silnie toksyczne. Głównie podawane są chlorochiny, emetryny, hydroksychinoliny, metronidazol, tynidazol, paromomycynę lub inne leki zwalczające pierwotniaki.

Profilaktyka

Przed wyjazdem, jak również po powrocie z krajów tropikalnych należy wykonać badania, które wykluczą lub potwierdzą obecność chorób tropikalnych. Najlepiej pić wodę jedynie przegotowaną lub butelkowaną, która pochodzi z przebadanych rozlewni. Jeść tylko w miejscach, które utrzymują standardy sanitarne (w hotelowej restauracji) lub jedzenie przygotowane własnoręcznie z dużą dbałością o czystość.

Należy również unikać ryzykownych stosunków seksualnych, przede wszystkim analnych z osobami, które mogą być nosicielami chorób tropikalnych (w tym Amebozy).

About Choroby weneryczne

Chorobyweneryczne.com.pl - informacyjny portal przybliżający tematykę przypadłości chorób wenerycznych. Autorzy serwisu dokładają wszelkich starań aby jakość umieszczanych treści była jak najwyższa i zarazem pomocna w zidentyfikowaniu objawów chorób wenerycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *