Antybiotyk Doksycyklina

Doksycyklina


Jeden z najpopularniejszych antybiotyków przeciwbakteryjnych. Skuteczny w walce z chorobami wenerycznymi, któce wynikają z zarażenia bakteriami: rzeżączka, kiła, chlamydiaDawka: 100mg
Cena: 184,05zł/14kaps

Kup teraz

* zamów do godziny 16:30 a Twoje zamówienie zostanie wysłane jeszcze dzisiaj

Doksycyklina to antybiotyk z grupy tetracyklin. Ma on bardzo szerokie spektrum zastosowania. Posiada właściwości przeciwbakteryjne, sprawdza się więc w leczeniu infekcji bakteryjnych, zarówno tych wywołanych przez bakterie tlenowe, jak również beztlenowe.

Czym jest doksycyklina?

Doksycyklina to półsyntetyczna tetracyklina, mieszanka azotu tlenu, wodoru i węgla, W naturze występuje jako krystaliczny, żółty proszek. Doksycyklina ako substancja czynna występuje w lekach: Doxycyklin, Doxycyclinum, Unidox, Solutab, Doryx, Monodox, Doxyxin.

Doksycyklina ma działanie takie samo, jak pozostałe tetracykliny. Bakterie atakujące ludzi swój materiał genetyczny mają zlokalizowany w chromosomach i w plazmidach. Oprócz tego posiadają również nukleoidy, zawierające znaczne ilości białka i RNA. Doksycyklina hamuje syntezę białek oraz blokuje wiązanie między RNA informacyjnym i transferowym. Działając w ten sposób doksycyklina sprawia, że bakterie obumierają.

Doksycyklina skuteczna jest w leczeniu chorób bakteryjnych, takich jak bakteryjne zapalenie oskrzeli, zatok, oczu czy układu moczowego. Zwalcza również dżumę, tężca, cholerę, gangrenę, malarie, trądzik czy pełzakowicę. Stosuje się ją z powodzeniem w leczeniu chorób wenerycznych o podłożu bakteryjnym, takich jak:

  • rzeżączka – wywołana przez dwoinkę rzeżączki
  • chlamydią– wywołana przez zakażenie Chlamydia Trachomatis
  • kiła– wywołana przez krętka bladego

Doksycyklina – zalety/kiedy aplikować Doksycyklinę?

Ma ona co prawda podobne działanie jak i inne antybiotyki z grupy tetracyklin ale mimo to, zauważa się cechy charakterystyczne wyłącznie dla doksycykliny. Można wymienić kilka podstawowych zalet stosowania właśnie leku z główną substancją czynną – Doksycykliny:

  • dobrze wchłania się z układu pokarmowego
  • cechuje ją mała toksyczność
  • skuteczna w zwalczaniu odporności krzyżowej bakterii
  • czas półtrwania doksycykliny wynosi ok. 16 godzin
  • wydalana jest wraz z żółcią, można ją podawać chorym z chorymi nerkami
  • dłuższe działanie niż w przypadku innych tetracyklin

Doksycyklina – przeciwwskazania stosowania

Doksycyklina to antybiotyk o licznych zaletach, nie zmienia to jednak faktu, że należy przy jej stosowaniu zachować ostrożność. Głównym przeciwwskazaniem do stosowania leku jest uczulenie na doksycyklinę, inne antybiotyki z grupy tetracyklin, czy jakikolwiek inny składnik leku. Doksycyklina osłabia bakteriobójcze działanie leków, które zawierają penicylinę oraz cefalosporyny. Doksycyklina zaburza również działanie środków antykoncepcji hormonalne, w czasie kuracji należy więc stosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci środków antykoncepcyjnych mechanicznych, takich jak prezerwatywa. Nie należy stosować doksycykliny u dzieci poniżej 12 lat oraz u kobiet w ciąży.

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które stosują oprócz tego inne leki zawierające tetracykliny, chorzy na miastenię, toczeń rumieniowaty, porfirię. Doksycyklina może wpływać na działanie niektórych leków: antybiotyków beta-laktamowych, leków przeciwzakrzepowych, leków stosowanych na cukrzycę.

Doksycyklina – skutki uboczne

Jak każdy lek, doksycyklina może u niektórych osób wywoływać reakcje niepożądane. Najczęściej jeżeli dochodzi już do skutków ubocznych, są to problemy z układem trawiennym co objawia się biegunką, wymiotami lub nudnościami. Doksycyklina jest lekiem fotouczulającym co oznacza, że w czasie kuracji nie należy przebywać zbyt długo na słońcu, ponieważ może wtedy dochodzić do powstawania trwałych przebarwień skóry.

FAQ dotyczący antybiotyku Doksycyklina

Czy kuracja doksycykliną może zaburzyć działanie antykoncepcji hormonalnej?
Tak, należy w tym czasie korzystać z dodatkowych zabezpieczeń np. prezerwatywy.

Stosuje doksycyklinę, czy mogę w tym czasie chodzić na plażę?
Przyjmując doksycyklinę należy ograniczyć ekspozycję na słońce, inaczej dojdzie na skórze do trwałych przebarwień.

Czy doksycyklina może być stosowana w przypadku chorób wenerycznych?
Tak, jeśli są to choroby o podłożu bakteryjnym lub wywołane zostały przez pierwotniaki.

Czy w czasie ciąży mogę być leczona doksycykliną?
Ciąża jest przeciwwskazaniem do kuracji doksycykliną, zwłaszcza w drugim i trzecim jej trymestrze. Nie stosuje się jej również u kobiet karmiących piersią.

Czy można kupić lek Doksycyklina bez recepty?
Stosowanie doksycykliny musi być poprzedzone konsultacją lekarską, dlatego lek ten jest wyłącznie na receptę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *