Bakteryjne Zapalenie Pochwy

Bakteryjne zapalenie pochwy / Stan zapalny pochwy

Bakteryjne zapalenie pochwy często nazywane jest również waginozą, niespecyficznym zapaleniem pochwy, bakteryjnym zakażeniem pochwy. Jest to przypadłość, na którą narażone są głównie młode, aktywne seksualnie kobiety do 30 roku życia, często zmieniające partnerów, nie stosujące zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Bakteryjne zapalenie pochwy występuje częściej niż grzybica pochwy lub rzęsistkowica.

Specjaliści oceniają, że bakteryjną waginozą zakażonych jest około 10 – 14 % kobiet w wieku rozrodczym. W przypadku kobiet w ciąży jest to średnio około 1 do nawet 30 % zarażonych.

Głównym powodem rozwoju bakteryjnego zapalenia pochwy leży zanik właściwej flory bakteryjnej, a w szczególności pałeczek kwasu mlekowego a w konsekwencji rozwój mieszanej flory bakteryjnej.

Bakteryjne zapalenie pochwy / stan zapalny pochwy – czym jest ?

O bakteryjnym zapaleniu pochwy, w skrócie BV, mówimy w momencie, gdy zaburzona zostaje właściwa flora bakteryjna pochwy. Zwiększa się ilość bakterii beztlenowych, które sprawiają min. że wydzielina z pochwy ma bardzo nieprzyjemny zapach. Wzrost liczby bakterii beztlenowych, które wypierają pałeczki kwasu mlekowego, wpływa na zmianę pH w pochwie, z 4,5 do 7,0. Problem dotyka głównie kobiet rasy czarnej, palących tytoń, noszących wkładki domaciczne. W przypadku zakażenia w pochwie jest aż 1000 razy więcej bakterii niż normalnie. Zakażenie pojawia się głównie w chwili, gdy organizm jest osłabiony, w wyniku zaburzeń układu immunologicznego.

Do diagnostyki zapalenia bakteryjnego pochwy stosuje się badanie polegające na ocenie biocenozy pochwy – pH, woni, obecność rzęsistków, komórek jeżowych, komórek drożdży.

Bakteryjne zapalenie pochwy – objawy

Do głównych objawów zapalenia bakteryjnego pochwy zalicza się upławy o intensywnym, nieprzyjemnym rybim zapachu. Wydzielina jest biała i rzadka. Pojawić może się świąd sromu i pochwy, a gdy zapalenie obejmuje cewkę moczową pojawia się dodatkowo pieczenie, szczypanie podczas oddawania moczu, częstomocz, ból podbrzusza.

Nieleczone zakażenie bakteryjne pochwy prowadzić może do zapalenia narządów miednicy mniejszej – zapalenia błony śluzowej macicy, przydatków oraz zapalenia otrzewnej. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do bezpłodności. Może zwiększać ryzyko ciąży pozamacicznej a u kobiet w ciąży zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu, poronienia, wewnątrzmacicznego zakażenia płodu, niskiej masy urodzeniowej dziecka, zakażeń okołoporodowych zarówno u matki i dziecka.

Bakteryjne zapalenie pochwy – diagnostyka stanu zapalnego pochwy

W celu potwierdzenia choroby wykonuje się wymaz na obecność komórek jeżowych. Bakteryjne zapalenie pochwy stwierdza się, gdy w wymazie komórek jeżowych jest co najmniej 20%. Komórki jeżowe to opłaszczone pałeczkami Gardnerella Vaginalis oraz Mobiluncus, które pod mikroskopem przypominają właśnie jeża.

Rozpoznanie bakteryjnego zapalenia pochwy następuje według kryteriów Amsela:

  • biaława, rzadka i jednorodna wydzielina z pochwy
  • komórki jeżowe w ilości 20%
  • pH pochwy powyżej 4,5
  • rybi zapach po dodaniu roztworu zasady 10% KOH

Leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy

Bakteryjne zapalenie pochwy nie jest przypadłością, którą można wyleczyć na własną rękę. Konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty, który zapisze odpowiednie leki. Konieczne jest ustalenie rodzaju zapalenia, pobranie wymazu do zrobienia badania przesiewowego, które ustali antybiogram zakażenia.

Najskuteczniejsze w leczeniu bakteryjnego zapalenia pochwy są sulfonamidy i antybiotyki, które należy połączyć z preparatami stosowanymi miejscowo, smarując okolice intymne. Najczęściej przepisywane antybiotyki to klindamycyna i metronidazol. Antybiotyki mogą doprowadzić do grzybicy pochwy, więc warto stosować zabiegi pomagające utrzymać odpowiedni ekosystem pochwy. Zaleca się stosowanie probiotyków. Antybiotyki niszczą bowiem zarówno bakterie chorobotwórcze, jak również te, które zapewniają odpowiednią pracę jelit oraz utrzymują właściwą florę bakteryjną w pochwie.

Bakteryjne zapalenie pochwy – Dlaczego nie poradzisz sobie sama

Wiele kobiet uważa, że z zakażeniem może poradzić sobie sama i wizyta u lekarza nie jest konieczna. Przecież objawy nie są tak straszne. To poważny błąd. Nieleczone bakteryjne zakażenie pochwy prowadzi do szeregu komplikacji. Nawet jeżeli uda się domowymi sposobami złagodzić objawy, może nawet uda się sprawić, że ustąpią one całkowicie, za jakiś czas objawy bakteryjnego zakażenia pochwy powrócą ze zdwojoną siłą. Wizyty u lekarza się zatem nie uniknie, a leczenie będzie dłuższe oraz wymagające kuracji specjalistycznych destrukcyjnych dla całego organizmu antybiotyków. Im szybciej rozpocznie się kuracje, tym szybciej przywrócona zostanie równowaga w pochwie i zminimalizowane zostaje ryzyko powikłań (w tym powikłań zajścia w ciążę itp.).

FAQ – Bakterie w pochwie (bakteryjnego zapalenia pochwy)

Czy zawsze upławy są oznaką bakteryjnego zapalenia pochwy?
Nie. Tylko te, które są białe, wodniste i wydzielają intensywną, rybią woń.

Czy do leczenia bakteryjnego zapalenia pochwy konieczny jest antybiotyk?
Tak. Jednak konieczny będzie również lek do stosowania zewnętrznego, smarowany w okolicach intymnych.

Czy zakażenie pochwy może być zagrożeniem dla ciąży?
Tak. Należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. Bakteryjne zakażenie pochwy może prowadzić do przedwczesnego porodu, poronienia lub zakażenia płodu.

Jak zapobiegać zakażeniu bakteryjnemu pochwy?
Należy zadbać o właściwą higienę intymną, unikać przypadkowych stosunków seksualnych bez zabezpieczeń, ważna jest również właściwa dieta, która wspiera układ odpornościowy.

Jak sobie radzić po antybiotykoterapii?
Należy wspomagać się probiotykami, warto sięgnąć po żele i kremy łagodzące podrażnienia pochwy, przywracające jej właściwą florę bakteryjną.

Jakie są najlepsze leki na zapalenie pochwy / stan zapalny pochwy?
Najpopularniejszymi i co za tym idzie wysoce skutecznymi antybiotykami są Metronidazol oraz Klindamycyna. Jak nie tracić czasu i kupić Metronidazol bez recepty przeczytasz poniżej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *