Obserwuje się obecnie o wiele większą otwartość seksualną wśród osób w różnym wieku. Lepsze zdrowie, dostęp do leków poprawiających erekcję i libido, portale randkowe to czynniki, które sprawiają, że również osoby w bardzo zaawansowanym wieku pozostają aktywne seksualnie. Jednak okazuje się, że osoby te nie do końca są świadome ryzyka, dlatego są bardziej narażone na choroby przenoszone drogą płciową niż osoby młode. Poniżej zamieszczamy kilka kluczowych porad, poprawiających bezpieczeństwo kontaktów intymnych.
Dowiedz się jak najwięcej o potencjalnym partnerze
Zanim znajomość przejdzie na poziom bardziej intymny, dowiedz się, czy taka osoba robiła kiedykolwiek testy na obecność chorób przenoszonych drogą płciową, a jeśli tak, to jakie był ich wyniki. Istotne jest również to czy osoba ta miała w przeszłości jakikolwiek kontakt z wstrzykiwanymi narkotykami. HIV/ AIDS przenoszone jest bowiem nie tylko w wyniku kontaktów seksualnych ale również min. przez używanie tej samej igły co osoba zakażona.
Oczywiście taka szczerość obowiązuje obie strony.
Wykonajcie testy na obecność chorób przenoszonych drogą płciową
Jeżeli ani ty, ani twój potencjalny partner nie robiliście w przeszłości testów na choroby weneryczny czy HIV, warto rozważyć ich wspólne wykonanie. Wiele chorób wenerycznych rozwija się nie dając żadnych objawów.
Zawsze używaj prezerwatywy i żelu
Jeżeli nie znasz zbyt dobrze partnera i jego historii relacji intymnych zawsze używaj prezerwatyw oraz żelu nawilżającego. Prezerwatywa chroni przed kontaktem z większością patogenów chorobotwórczych, żel nawilża śluzówkę i chroni przed mikro urazami. Skaleczenia i wrzody powstające na suchej uszkodzonej śluzówce zwiększają ryzyko zakażenia chorobami wenerycznymi.
Prezerwatywa jest konieczna nie tylko w przypadku stosunków dopochwowych ale również oralnych i analnych.
Porozmawiaj z lekarzem
Zawsze warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem. On może doradzić preparaty chroniące dostępne na receptę. Może a nawet powinien udzielić jeszcze innych porad, jak poprawić bezpieczeństwo zbliżeń intymnych, nawet tych o podniesionym ryzyku.
Niepokojące objawy
W razie wszelkich niepokojących objawów, jakie pojawią się u ciebie po stosunku seksualnym z nowym partnerem, skonsultuj je z lekarzem. Nawet błahe dolegliwości mogą świadczyć o tym, że doszło do zakażenia.