Brodawki odbytu

Brodawki odbytu (condyloma acuminata) to zmiany, które wywoływane są przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Najczęściej zakażenie przenoszone jest droga płciową. Brodawki uwidaczniają się zarówno w okolicy odbytu, jak również w jego wnętrzu, czasem rozsiewają się również na całe narządy płciowe. Początkowo zmiany są niewielkich rozmiarów, wyglądają jak niewielkie plamki, z biegiem czasu rosną, mogą być ostatecznie na tyle duże, że powodują dyskomfort.

Do zakażenia wirusem HPV dochodzi w wyniku stosunku seksualnego z zakażoną osobą, nawet jeśli ona nie ma widocznych objawów. Zakażenie może być również następstwem każdego bezpośredniego kontaktu z odbytem zarażonego partnera. Objawić może się to następnie brodawkami odbytu lub narządów płciowych.

Objawy posiadania brodaawek odbytu

Brodawki odbytu z reguły mają charakter bezbolesnych zmian , więc wiele osób często nawet nie zdaje sobie sprawy z ich obecności. Mogą być to po prostu cieliste lub jasnobrązowe guzki w okolicy odbytu. Inne objawy, gdy brodawki odbytu są większe to świąd, krwawienie, większe wydzielanie śluzu. Ból pojawia się w zależności od wielkości i zlokalizowania się brodawek.

Diagnozowanie brodawek odbytu

Diagnozowania brodawek odbytu lekarz dokonuje wizualnie, oglądając okolice odbytu, czasem przeprowadzając również badanie kanału odbytu, sprawdzając czy brodawki zlokalizowane są również wewnątrz.

Leczenie brodawek odbytu

Brodawki odbytu nieleczone rozsiewają się i rosną. Dodatkowo, zwiększają ryzyko raka odbytu. Brodawki leczy się miejscowo lub operacyjnie.

Dostępne sposoby leczenia to:

  • leki stosowane miejscowo – kremy- skuteczne przy niewielkich brodawkach ulokowanych jedynie na zewnątrz odbytu
  • wymrażanie brodawek ciekłym azotem
  • wypalanie – kwas trichloroksetowy, podofylina
  • zabieg chirurgiczny – gdy brodawki są duże, ulokowane wewnątrz kanału odbytu.

Zabieg chirurgicznego usunięcia brodawek wymaga stosowania przez jakiś czas środków przeciwbólowych ale pacjent może wrócić zaraz po zabiegu do domu a także do pracy. Jeżeli zabieg był bardziej rozległy, konieczne może być kilkudniowe pozostanie w domu. Czas rekonwalescencji w takim przypadku zależy od rozległości zabiegu.

Wycięcie brodawek odbytu nie zabezpiecza niestety przed pojawianiem się nowych. Wirusa HPV odpowiadającego za pojawianie się brodawek nie sposób usunąć z organizmu. Nie istnieją żadne skuteczne leki na zwalczenie tego wirusa. Brodawki mogą więc po jakimś czasie wrócić. Warto systematycznie umawiać się z chirurgiem na wizyty kontrolne, w czasie których specjalista sprawdzi, czy nie pojawiły się nowe zmiany.

Profilaktyka

Brodawki odbytu wywołuje wirus HPV. Może on pozostawać w organizmie długi czas nie dając żadnych objawów. To znacząco podnosi ryzyko zarażenia się. Warto więc stosować kroki zapobiegawcze, które zminimalizują to ryzyko.

  • Unikać kontaktów seksualnych z osobami, które mają brodawki odbytu
  • ograniczenie kontaktów seksualnych do jednego, zdrowego partnera
  • powstrzymanie się od kontaktów intymnych
  • używanie prezerwatyw – tu jednak należy pamiętać, że prezerwatywy zmniejszają ale nie eliminują ryzyka choroby
  • wykonać razem z partnerem testy na obecność chorób przenoszonych drogą płciową

About Choroby weneryczne

Chorobyweneryczne.com.pl - informacyjny portal przybliżający tematykę przypadłości chorób wenerycznych. Autorzy serwisu dokładają wszelkich starań aby jakość umieszczanych treści była jak najwyższa i zarazem pomocna w zidentyfikowaniu objawów chorób wenerycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *