Chlamydia

Chlamydia

Chlamydia jest częstym zakażeniem bakteryjnym, do którego dochodzi drogą płciową. Zakażenie dotyczy obojga płci, szczególnie narażone są osoby często zmieniające partnerów, nie stosujące zabezpieczenia w postaci prezerwatywy.

W 2008 roku w samych Stanach Zjednoczonych zakażonych chorobami wenerycznymi było około 110 mln osób, aż 1 na 5 osób to młodzież między 15 a 24 rokiem życia. Najczęściej diagnozowaną chorobą weneryczną była właśnie chlamydia.

Chlamydia – co to jest?

Chlamydia to zakażenie bakterią Chlamydia Trachomatis. W ocenie specjalistów jest to najcześciej występująca bakteria na świecie. Zakażenie Chlamydią ma wpływ na wiele narządów : penisa, pochwę, szyjkę macicy, cewkę moczową, odbyt, a także oczy, gardło. Może prowadzić do trwałego i poważnego uszkodzenia układu rozrodczego. Zakażenie dotyka najczęściej osób poniżej 25 roku życia, w samych Stanach jest to około 1,5 mln zakażeń rocznie.

Jak dochodzi do zakażenia Chlamydią?

Najczęściej do zakażenia dochodzi w trakcje niezabezpieczonego seksu z osobą zakażoną. Może dojść do zakażenia zarówno w wyniku seksu pochwowego, jak również oralnego i analnego. Sam kontakt z narządami płciowymi osoby zakażonej może spowodować przeniesienie bakterii na zdrowego partnera.

Aż u 70% zakażonych nie stwierdza się żadnych objawów Chlamydii co sprzyja dalszym zakażeniom.

W czasie porodu zakażona matka może zarazić bakterią dziecko. Doprowadzić może to do groźnych powikłań u noworodka, takich jak zakażenie oka czy zapalenia płuc. Chlamydią nie można za to zarazić się poprzez korzystanie z tej samej toalety co osoba zakażona, sauny, basenu, dotykania tych samych przedmiotów czy przebywania w jej otoczeniu.

Clamydia – objawy

U większości zakażonych objawy nie pojawiają się. Jeżeli jednak dochodzi do objawów, są to głównie :

 u kobiet

 • bóle brzucha
 • żółta, cuchnąca wydzielina z pochwy
 • krwawienia międzymiesiączkowe
 • stany podgorączkowe
 • ból podczas stosunku, krwawienie po stosunku, krew w moczu, obrzęk odbytu lub pochwy
 • częstomocz, dyskomfort w trakcie oddawania moczu

 u mężczyzn

 • ból podczas oddawania moczu
 • wodnista, ropna lub mleczna wydzielina z penisa
 • obrzęd i tkliwość jąder

Chlamydia – diagnostyka i wykrycie choroby

Chlamydie trudno jest rozpoznać więc trudno o trafną i szybką diagnozą. W celu wykrycia chalmydii konieczne jest wykonanie kosztownych badań, które polegają na oznaczeniu poziomu immunoglobulin IgM oraz IgG we krwi oraz stwierdzeniu drobnoustrojów w wymazie. Diagnozuje się na podstawie oceny lekarskiej oraz przebadanego wymazu z penisa, pochwy, szyjki macicy, gardła, cewki moczowej, odbytu a także próbki moczu.

Chlamydia w większości przypadków rozwija się bezobjawowo, dlatego w wielu krajach zaleca się wykonywanie badań przesiewowych u określonych grup osób :

 • kobiet poniżej 25 lat, aktywnych seksualnie zaleca się wykonywanie badania przesiewowego raz w roku
 • u kobiet w ciąży badanie przesiewowe wykonuje się w trakcie pierwszego badania kontrolnego a następnie, gdy kobieta ma kilku partnerów w czasie ciąży, również przed jej rozwiązaniem.
 • u kobiet i mężczyzn z grupy podniesionego ryzyka zaleca się regularne wykonywanie badań przesiewowych. Chodzi tu o osoby często zmieniające partnerów, nie stosujące zabezpieczeń.

Chlamydia – badanie przesiewowe

Kobiety mogą pobrać materiał do badania w domu lub gabinecie lekarskim, wystarczy pobrać wymaz z pochwy na wacik lub próbkę moczu a następnie przesłać to do laboratorium. U mężczyzn najczęściej bada się próbkę moczu. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić wykonanie dodatkowych testów, gdyż wynik nie jest jednoznaczny.

Chlamydia – leczenie

Leczenie chlamydii odbywa się poprzez zastosowanie kuracji antybiotykowej. Może być to :

 • jedna dawka Azytromycyny
 • tygodniowa kuracja Doksycykliną

Po okresie 3-4 miesięcy od kuracji należy powtórzyć badanie przesiewowe. U kobiet w ciąży lekarz może zalecić inne antybiotyki, które będą bezpieczniejsze dla dziecka.

Kuracja antybiotykowa może u niektórych osób wywołać skutki uboczne, w większości przypadków są one jednak łagodne w postaci:

 • – biegunki
 • – bólu brzucha
 • – rozstroju żołądka
 • – nudności

W przypadku kuracji Doksycykliną może wystąpić również wysypka skórna w efekcie wystawienia się na silne światło słoneczne.

Chlamydia – profilaktyka

Osoby, które poddają się kuracji, powinny powstrzymać się od współżycia aż do całkowitego wyleczenia, przeważnie jest to 7 dni od chwili zakończenia kuracji. To zapobiega dalszemu rozprzestrzenianiu się zakażenia.

Na codzień należy pamiętać o kilku środkach ostrożności, takich jak stosowanie prezerwatywy, nawet w przypadku seksu oralnego czy analnego, ograniczenie liczby partnerów.

Powikłania zakażenia Chlamydią

Wcześnie wykryta i leczona Chlamydia nie wywołuje komplikacji. Chlamydia rzadko jednak daje objawy pozwalające na jej szybką diagnozę dlatego tak ważne jest wykonywanie badań przesiewowych.

Powikłania u kobiet

Nieleczona chlamydia prowadzi do:

 • Zakażenia miednicy mniejszej, czyli zakażenia jajników, jajowodów i macicy, co może w konsekwencji prowadzić do niepłodności. Do powikłań może dojść również u 10-15% kobiet nawet jeśli podjęte jest leczenie chlamydii.
 • Zapalenia szyjki macicy, pojawić się wtedy mogą ropne upławy, ból podczas stosunku.
 • Zapalenia jajowodów, co sprawia, że jajowód zatyka się i jajeczko nie może się z niego wydostać. Zwiększa to ryzyko ciąży pozamacicznej.
 • Powstawać mogą cysty, nadżerki w szyjce macicy
 • Wystąpić może zapalenie okołowątrobowe

Powikłania u mężczyzn (nieleczona Chlamydia)

Chlamydia w przypadku mężczyzn prowadzić może do:

 • zapalenia cewki moczowej, co powoduje objawy takie jak żółta, ropna wydzielina z penisa, czasem jest to śluzowo-ropna otoczka wokoło otworu cewki moczowej na penisie
 • zapalenia najądrza czyli struktury wewnątrz moszny co objawia się czerwonymi, opuchniętymi i ciepłymi mosznami, bólem jąder oraz ich nadwrażliwością, bólem przy oddawania moczu, częstomoczem, bólem w czasie wytrysku, bólem podczas seksu, guzkiem w jądrach i obrzękiem węzłów pachwinowych, wydzieliną z penisa, krwią w spermie.

U obojga płci może wystąpić Zespół Reitera czyli przewlekłe zapalenie stawów. Może być powiązane z zapaleniem spojówek, zapaleniem narządów moczowych, przewodu pokarmowego. W bardzo zaawansowanych przypadkach może dojść do stanów zapalnych oczu, nerek, serca, skóry, płuc, ust. Rozwinąć może się astma, zapalenie gardzieli, spadek odporności, a nawet zmiany w układzie nerwowym.

FAQ – Chlamydia

Czy każdy zakażony chlamydią ma objawy choroby?
Nie. Większość osób zakażonych nie wie o swoim stanie ponieważ nie ma żadnych objawów.

Czy chlamydia jest tak powszechna?
Chlamydia jest diagnozowana o 50 razy częściej niż kiła i aż 3 razy częściej niż rzeżączka.

Jakie są główne zagrożenia zakażenia chlamydią?
Nieleczona Chlamydia może poważnie a nawet trwale uszkodzić układ rozrodczy.

Czy kobieta w ciąży może zakazić swoje dziecko?
Tak, ryzyko zakażenia następuje w czasie porodu a może spowodować u dziecka zapalenie płuc lub zakażenie oczu.

Czy Chlamydie można skutecznie leczyć?
Tak, jest to choroba całkowicie wyleczalna poprzez odpowiednią kurację antybiotykową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *