Choroby weneryczne a przedwczesny poród

O przedwczesnym porodzie mówimy w sytuacji, gdy akcja porodowa rozpoczyna się między 23 a 37 tygodniem ciąży. Różne mogą być przyczyny przedwczesnego porodu, min. niezdiagnozowane problemy ginekologiczne, ale również nieleczone choroby przenoszone drogą płciową.

Świadome macierzyństwo jest niezwykle ważną kwestią. Organizm należy odpowiednio przygotować zanim zaczniemy starać się o dziecko. Jednym z ważnych punktów takich przygotowań jest wykonanie testu przesiewowego na obecność chorób wenerycznych. W sprzedaży dostępne są testy PCR, które można wykonać samodzielnie, w domu. Pozwalają one wykryć wiele chorób przenoszonych drogą płciową.

Nawet jeżeli mamy stałego partnera, który jest nam wierny, nie możemy być w stu procentach pewni, że nie jesteśmy nosicielami choroby wenerycznej. Wiele chorób tego typu wywołują bakterie, którymi zarazić możemy się nie tylko w wyniku stosunku płciowego. Czasem zakażenie spowodowane jest nieodpowiednią higieną intymną lub jej brakiem, niektóre osoby cechuje również duża podatność na infekcje bakteryjne i wirusowe.

Najważniejszym wskazaniem do wykonania testu PCR jest przypadkowy seks z osobą, która mogła być nosicielem chorób wenerycznych. Na skutek seksu z nieznanym partnerem może dojść do zakażenia np. rzeżączką, chlamydią itp. Wiele z chorób wenerycznych przebiega bezobjawowo zwłaszcza w początkowej fazie. Jeśli objawy się pojawiają najczęściej jest to ropny wyciek z cewki moczowej lub nieprzyjemne pieczenie w okolicach intymnych. Te objawy są jednoznacznym wskazaniem do wykonania testu PCR.

Testy PCR są na tyle czułe, że pozwalają wykryć już pojedyncze patogeny wirusa czy bakterię.

Choroby weneryczne mogące wywołać przedwczesny poród

Chlamydioza – wywoływana przez bakterię Chlamydia Trachomatis. Przedwczesny poród jest tylko jednym z licznych powikłań tej choroby. W trakcie porodu bakterie mogą zainfekować dziecko, jest to szczególnie groźne ponieważ prowadzi do infekcji oczu oraz zapalenia płuc.

Cytomegalia – jedna z najgroźniejszych chorób u kobiet w ciąży. Jeżeli do zakażenia dojdzie w pierwszym trymestrze ciąży, może prowadzić do rozwoju wad wrodzonych a w wielu przypadkach do poronień. Zakażenie w późniejszym okresie ciąży może prowadzić do przedwczesnego porodu a także rozwoju innych groźnych chorób, min. zapalenia opon mózgowych, mózgu, mięśnia sercowego itp. Noworodek musi być od chwili porodu leczony lekami przeciwwirusowymi. W późniejszym życiu zakażenie nabyte w ciąży prowadzić może do upośledzenia umysłowego, autyzmu, zaburzeń psychicznych, zaburzeń nerwowo-mięśniowych.

Rzeżączka– bardzo często diagnozowana choroba weneryczna. Zwiększa ryzyko ciąży pozamacicznej, licznych powikłań ciążowych, w tym również przedwczesnego porodu. Rzeżączka ponadto zaburza w ogóle płodność, utrudniając samo zajście w ciąże.

Rzęsistkowica – może powodować ciąże pozamaciczną, a także przedwczesny poród, zaburzenia w czasie ciąży. W trakcie porodu, bakterie wywołujące chorobę mogą przenieść się na noworodka prowadząc do powikłań okołoporodowych.

Ureaplasma – kolejna choroba bakteryjna, wywołuje infekcje narządów płciowych, zwiększa ryzyko ciąży pozamacicznej, poronień, utrudnia również samo zajście w ciąże. Zakażenie może również przenieść się na płód, powodując małą masę urodzeniową dziecka, zahamowanie rozwoju i szereg innych powikłań.

Bakteryjne zapalenie pochwy – wśród licznych powikłań nieleczone również może doprowadzić do przedwczesnego porodu, bakterie w trakcie porodu mogą zainfekować dziecko. Może to prowadzić do wielu powikłań u noworodka.

Zakażenie bakteriami Streptococcus agalactiae – jest to paciorkowiec z rodziny ziarniaków. Bardzo często kolonizuje się w drogach rodnych. Może prowadzić do przedwczesnego porodu, zwiększa również ryzyko zakażenia noworodka w czasie porodu. Jeśli dojdzie do zakażenia dziecka, może prowadzić do rozwinięcia się u niego sepsy bakteryjnej, która prowadzić może do zapalenia płuc, ostrej niewydolności oddechowej, zapalenia opon mózgowych. Podobne powikłania okołoporodowe bakterie streptococcus agalactiae mogą wywołać u kobiety.

Choroby weneryczne są więc nie tylko groźne ze względu na możliwość przedwczesnego porodu, ale również, są realnym zagrożeniem życia i zdrowia dziecka. W wielu przypadkach choroby weneryczne wpływają już na rozwój płodu zaburzając go, powodując liczne wady wrodzone i powikłania okołoporodowe. Ważne jest więc wykonanie testów na obecność chorób wenerycznych już na etapie starania się o dziecko a następnie powtórzyć test przed samym porodem.

Profilaktyka

Zakażenia chorobami wenerycznymi można się w wielu przypadkach ustrzec. Niezmiernie ważne jest utrzymywanie kontaktów seksualnych z jednym zdrowym i wiernym partnerem. W przypadku, jeśli zdarzył nam się stosunek z osobą nieznaną, należy wykonać badania przesiewowe na obecność chorób wenerycznych a następnie zastosować odpowiednie leczenie pod opieką lekarską.

 

 

About Choroby weneryczne

Chorobyweneryczne.com.pl - informacyjny portal przybliżający tematykę przypadłości chorób wenerycznych. Autorzy serwisu dokładają wszelkich starań aby jakość umieszczanych treści była jak najwyższa i zarazem pomocna w zidentyfikowaniu objawów chorób wenerycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *