Higiena narządów płciowych

Większość z nas o higienę intymną dzięki stosowaniu odpowiednich kosmetyków do higieny miejsc intymnych. Kosmetyki te zapewniają utrzymanie właściwego, naturalnego pH, nie naruszając flory bakteryjnej. Jednak to nie zawsze wystarcza, czasem nieświadomie zaburzamy florę bakteryjną miejsc intymnych, co prowadzić może do zakażeń.

Jednym z czynników zaburzających pH i florę bakteryjną jest zbyt agresywne i zbyt częste mycie miejsc intymnych. Odbudowanie właściwej powłoki ochronnej wymaga czasu a to stwarza warunki do rozwoju zakażenia.

Naturalna warstwa ochronna narządów płciowych składa się ze śluzu, flory bakteryjnej, złuszczonych komórek nabłonka, bakterii zakwaszających. Wypłukiwanie zbyt częste i zbyt natarczywe prowadzić może do chorób miejsc intymnych.

Higiena intymna jest ważna, ale nie wolno popaść w przesadę

Właściwe pH miejsc intymnych to 4,5 taki odczyn chroni przed rozwojem drobnoustrojów chorobotwórczych. Infekcje, pieczenie, swędzenie, zakażenia, opuchlizna pojawia się w chwili, gdy poprzez nadmierne mycie, ta warstwa ochronna zostaje usunięta.

Nadmierna higiena miejsc intymnych to sytuacja, gdy podmywamy się po każdej wizycie w toalecie, a także gdy kąpiemy się po kilka razy dziennie. Bardzo często wskutek wychowania czy nieprzyjemnych sytuacji w życiu, niektóre osoby stale odczuwają nieczystość w miejscach intymnych co jednak nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Masz skłonność do częstych grzybic i infekcji?

Jeżeli dotyczy ciebie problem częstych grzybic i infekcji miejsc intymnych, warto zastosować odpowiednią profilaktykę.

  • należy unikać stosowania chemicznych, dopochwowych środków antykoncepcyjnych
  • unikać długich i gorących kąpieli zamień je na szybkie prysznice
  • unikaj kosmetyków do kąpieli z silnymi detergentami, zastąp je delikatniejszymi, które nie uszkadzają naturalnej bariery ochronnej
  • kobiety powinny unikać stosowania tamponów

Co powinieneś wiedzieć

Mikroflorę bakteryjną uszkadzają również niektóre leki, głównie antybiotyki, stres, obniżona odporność, częste współżycie seksualne, korzystanie z basenu, jacuzzi, sauny a u kobiet również stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Wpływ na mikroflorę bakteryjną miejsc intymnych mają również choroby przewlekłe, min. cukrzyca.

Właściwa higiena intymna

  • nadmiar szkodzi, dlatego zdecydowanie jedna kąpiel lub jeden prysznic dziennie w zupełności wystarczy. Kobiety w czasie miesiączki powinny podmywać się w ciągu dnia w zależności od potrzeby jednak najlepiej robić to samą wodą. Można wykorzystać w tym celu chusteczki nawilżane jednak tylko takie, które są hipoalergiczne, pozbawione silnych detergentów.
  • Nie używaj gąbek czy myjek, używając ich przez kilka czy kilkanaście dni narażacie się na kontakt z licznymi drobnoustrojami, które się w nich namnażają. Do osuszania miejsc intymnych zawsze używaj osobnego ręcznika, często go wymieniając.
  • Dbaj o właściwą higienę intymną przed stosunkiem, zarówno u siebie jak i partnera. Tuż po stosunku oboje powinniście obmyć miejsca intymne delikatnym żelem do higieny intymnej, kobiety dodatkowo zaraz po stosunku powinny skorzystać z toalety i oddać mocz.
  • Niezmiernie ważne jest noszenie odpowiedniej bielizny, powinna być ona przewiewna, bawełniana i luźna.
  • Kobiety w czasie miesiączki powinny pamięć o odpowiednio częstej wymianie podpasek i tamponów. Nigdy nie powinny stosować ponownie raz użytej podpaski czy tamponu.

Kosmetyki odpowiednie do higieny intymnej

Nie wszystkie kosmetyki do higieny intymnej są tak naprawdę do niej odpowiednie. Wiele z nich zawiera sztuczne barwniki, dodatki zapachowe, konserwanty. Takie płyny mogą wywoływać podrażnienia, pieczenie, swędzenie miejsc intymnych, co świadczy o uszkodzeniu naturalnej bariery ochronnej. Często to właśnie nieodpowiednie środki do higieny intymnej odpowiedzialne są za nawracające infekcje.

Co powinny zatem zawierać odpowiednie środki do higieny intymnej?

  • dodatki substancji natłuszczających – lanolinę, glicerynę, oleje roślinne
  • substancje łagodzące podrażnienia – alantoina, wyciąg z lukrecji, prowitamina B5
  • substancje grzybobójcze i przeciwzapalne – wyciąg z macierzanki, nagietka, rumianku, kwas mlekowy
  • substancje pobudzające regeneracje błony śluzowej – wyciąg z przywrotnika

Jako kosmetyk do higieny intymnej idealnie sprawdzi się również szare mydło lub mydło naturalne na bazie olejów roślinnych. Jeżeli nie masz dostępu do bezpiecznych kosmetyków np. w czasie wyjazdu, lepiej wykorzystaj samą wodę.

Depilacja miejsc intymnych

Do depilacji miejsc intymnych można używać delikatnych kremów, pianek lub pasty cukrowej. Nie powinno zaś używać się maszynek do golenia bowiem wywołują one trudne do wyleczenia zapalenie mieszków włosowych.

Infekcja intymna, co zrobić

Jeżeli czujesz swędzenie lub pieczenie, zmieniła się ilość wydzieliny, jej zapach, w okolicach intymnych pojawiło się zaczerwienienie, może być to infekcja. Wizyta u lekarza jest w takim przypadku konieczna. Nieleczona infekcja może przerodzić się w stan o wiele poważniejszy. Zaleconą przez lekarza kuracje, zawsze należy przeprowadzić do końca, nie tylko chwili ustąpienia objawów.

W przypadku lekkiego świądu czy otarć można zastosować domowe sposoby łagodzenia podrażnień takie jak smarowanie maścią Alantan, zastosowaniu Tantum Rosa itp.

About Choroby weneryczne

Chorobyweneryczne.com.pl - informacyjny portal przybliżający tematykę przypadłości chorób wenerycznych. Autorzy serwisu dokładają wszelkich starań aby jakość umieszczanych treści była jak najwyższa i zarazem pomocna w zidentyfikowaniu objawów chorób wenerycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *