Jakie badania aby zdiagnozować choroby weneryczne?

Chorób wenerycznych jest wiele, mają one różne podłoże, jedne wywoływane są przez wirusy inne przez bakterie, grzyb lub pasożyty. Nie sposób tym samym wykonać jednego badania, które by wykrywało je wszystkie. Należy wykonać kilka badań : badanie krwi na obecność mikroorganizmów, badanie wymazu ( z pochwy, cewki moczowej, penisa, odbytu, gardła) wykrywające obecność pasożytów, bakterii, grzybów czy wirusów. Tu warto zaznaczyć, że choroby weneryczne przenoszone są nie tylko na skutek stosunku dopochwowego, ale również w wyniku seksu analnego, oralnego, często również pettingu.

Jakie badania na zdiagnozowanie chorób wenerycznych?

Najlepszym  sposobem na potwierdzenie lub zaprzeczenie zakażenia chorobą weneryczną jest przeprowadzenie badań mikrobiologicznych. Pozwalają one na wyodrębnienie ewentualnego patogenu i wdrożenie właściwego leczenia. Materiał do badań pobiera się u mężczyzn z wydzieliny penisa, u kobiet pobiera się wymaz z pochwy. W ten sposób diagnozuje się wiele chorób przenoszonych drogą płciową min. rzęsistkowice.

W przypadku podejrzenia zakażenia kiłą, wykonuje się badania krwi pod kątem OW, tzw. odczynu Wassermana. Chorobę wywołuje krętek biały a badanie serologiczne krwi pozwala na wykrycie przeciwciał produkowanych przez system odpornościowy  celem zwalczenia tej bakterii. Badanie krwi wykonuje się również w przypadku podejrzenia rzeżączki.

Grzybicę pochwy diagnozuje się na podstawie posiewu i wymazu z pochwy.

Chlamydioza- jakie badanie diagnostyczne

Do najczęściej występujących chorób wenerycznych zalicza się Chlamydiozę. Najczęściej rozwija się ona bezobjawowo jest za to niebezpieczna ze względu na powodowane powikłania. U kobiet prowadzić może do stanu zapalnego narządów rodnych, do nieodwracalnych zmian w jajowodach czy macicy. Może więc prowadzić do ciąży poza macicznej lub bezpłodności. Chlamydiozę wykrywa się poprzez test krwi, badający poziom immunoglobulin IgM i IgG lub poprzez badanie molekularne, nierefundowane  przez NFZ (koszt 160 zł) inne badania mają bardzo niską wiarygodność.

Grzybica- badanie diagnostyczne

Grzybicą (kandydozą) można zarazić się poprzez seks z osobą zakażoną, może jednak dojść również do tzw. samozakażenia poprzez uaktywnienie się grzybów, które już znajdują się w naszym organizmie. Objawy to świąd, pieczenie i ból pojawiający się w miejscu rozwoju grzybicy. Badanie potwierdzające wykonuje się poprzez pobranie wydzieliny np. z pochwy i zrobienie posiewu oraz hodowli pobranych w ten sposób drobnoustrojów.

Kiła i rzeżączka – badanie diagnostyczne

Kiła jest chorobą wywoływaną przez krętka bladego. Jej leczenie jest proste w przypadku osoby dorosłej. Jeżeli to chora matka zakazi dziecko w ciąży, choroba ta staje się schorzeniem nieuleczalnym. Do zakażenia dochodzi drogą przezłożyskową. Badania u kobiet w ciąży wykonuje się więc na początku ciąży oraz tuż przed rozwiązaniem. Badanie opiera się na badaniu krwi, poprzez zbadanie tzw. odczynu Wassermana.

Rzeżączka to choroba weneryczna wywoływana przez dwoinki Neissera. Objawy rzeżączki to zwykle ropne upławy z pochwy i ból. Nieleczona lub leczona nieodpowiednia u kobiet prowadzić może do bezpłodności. Chorobę diagnozuję się poprzez badanie krwi.

Rzęsistkowica – badanie diagostyczne

Rzęsistkowica to choroba wywoływana przez pasożyta, rzęsistka pochwowego. Do zakażenia dochodzi w wyniku stosunku seksualnego z zakażoną osobą. U mężczyzn przebiega bezobjawowo, u kobiet zaś pojawić się mogą żółtawe bądź zielonkawe upławy, świąd i pieczenie. Badanie mikroskopowe wydzieliny z pochwy, cewki moczowej lub osadu z moczu pozwala wykryć pierwotniaka wywołującego chorobę.

HIV – badanie diagnostyczne

HIV to choroba weneryczna, na którą wciąż nie znaleziono skutecznego leku. Obecność wirusa wykryć można poprzez badanie krwi, które wykonać można bezpłatnie i anonimowo w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym. Badanie nie wymaga skierowania od lekarza.

Dlaczego powinno wykonywać się badania pod kątem chorób wenerycznych?

Wiele chorób wenerycznych przebiega bezobjawowo ale równocześnie powodują spustoszenie w organizmie. Często prowadzą do niepłodności oraz licznych powikłań zdrowotnych. Szczególnie ważne te badania są w przypadku kobiet, ponieważ wiele z nich jest bardzo niebezpiecznych dla dziecka w łonie matki, wiele z nich może prowadzić do uszkodzenia płodu, przedwczesnego porodu czy też poronienia.

FAQ

Czy na choroby weneryczne jest jeden test?
Nie, choroby weneryczne mają różne podłoże wykrywane są więc na podstawie odmiennych badań.

Czy jak nie mam objawów chorób wenerycznych to mogę się nie badać?
Nie, wiele chorób wenerycznych nie daje żadnych objawów co nie zmienia faktu, że są one groźne dla zdrowia.

Jak często powinienem się badać, jeśli nie mam stałej partnerki?
Bogate życie intymne, seks z wieloma partnerkami podnosi ryzyko zakażenia chorobą weneryczną. Należy więc przynajmniej raz w roku wykonywać badania wykrywające choroby przenoszone droga płciową.

Czy takie testy na choroby weneryczne są drogie?
Większość badań diagnostycznych jest darmowa, refundowana przez NFZ.

Gdzie mogę wykonać badania pod kątem chorób wenerycznych?
Większość testów można wykonać podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym.

About Choroby weneryczne

Chorobyweneryczne.com.pl - informacyjny portal przybliżający tematykę przypadłości chorób wenerycznych. Autorzy serwisu dokładają wszelkich starań aby jakość umieszczanych treści była jak najwyższa i zarazem pomocna w zidentyfikowaniu objawów chorób wenerycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *