Leki na rzeżączkę

Leki na rzeżączkę

Leki na rzeżączkę to Cefiksym i Azithromycin (Azytromycyna). Dawniej był stosowane oddzielnie, obecnie kuracja opiera się na podaniu obu leków równocześnie. Z uwagi na to, że bakteria neisseria gonorrhoeae, odpowiedzialna za wywoływanie rzeżączki uodporniła się na działanie antybiotyków kuracja musi występuje z dwoma rodzajami antybiotyków. Jedynie połączenie obu leków umożliwia skuteczną kurację. Zestaw leków na rzeżączkę składa się więc z 4 tabletek, które przyjmuje się równocześnie. Z reguły taka pojedyncza dawka wystarcza by usunąć infekcję.

Leki na rzeżączkę – kuracja

Leki na rzeżączkę przyjmuje się w pojedynczej dawce, w skład której wchodzą 4 tabletki – 400mg Cefiksymu i 1000mg Azithromycinu. Jednoczesne podanie tych dwóch leków w większości przypadków w zupełności wystarcza. 48 godzin przed podaniem leków, jak również 48 godzin po zastosowaniu kuracji nie należy spożywać alkoholu ponieważ może on obniżyć skuteczność leczenia. Po zastosowaniu kuracji należy odczekać 2 tygodnie a następnie przeprowadzić test na obecność chorób wenerycznych, który potwierdzi skuteczność leczenia lub jego brak. Jeżeli test na obecność chorób wenerycznych wyjdzie pozytywny, kuracje zapewne będzie należało powtórzyć.

Co to jest rzeżączka

Rzeżączka to choroba przenoszona drogą płciową. Wywoływana jest przez bakterię – dwoinkę rzeżączki. Żyje ona w wilgotnych miejscach ciała min w drogach moczowo-płciowych, jamie ustnej czy odbycie. Osoba zarażona często jest nieświadoma choroby, czasem objawy rzeżączki są bagatelizowane. To sprawia, że osoby zarażone, przenoszą chorobę na swoich partnerów. Nieleczona rzeżączka w skrajnych przypadkach może prowadzić do niepłodności. Kobieta w ciąży, gdy jest zarażona może rzeżączką zarazić także dziecko w trakcie porodu, co prowadzi u noworodka do ciężkich zakażeń oczu.

Leki na rzeżączkę – działanie

  • Cefiksym to antybiotyk należący do grupy cafalosporyn. Zabija on bakterie poprzez zablokowanie u nich zdolności do budowania ścian komórkowych. Bakterie tracą w ten sposób barierę ochronną, szybko obumierają i są wydalone z organizmu.
  • Azithromycin (Azytromycyna) działa wewnątrz bakterii poprzez upośledzenie szeregu funkcji wewnątrzkomórkowych. Chodzi tu min o zaburzenie syntezy białek, aktywności peptydowej co blokuje zdolność dalszego namnażania się bakterii w organizmie.

Leki na rzeżączkę – kto może je stosować

Cefiksym i Azithromycin to antybiotyki, które mogą być stosowane przez większość pacjentów. Przeciwwskazaniami są tu jedynie choroby, przy których antybiotyków tego typu nie należy podawać. W czasie konsultacji lekarskiej należy poinformować jakie leki są aktualnie przyjmowane, niektóre mogą bowiem wpływać na działanie Cefiksymu lub Azithromycin.

Leki na rzeżączkę – przeciwwskazania

Zestaw leków na rzeżączkę nie jest odpowiedni dla osób chorujących na zespół długiego QT, cukrzycę, z chorobą nerek, wątroby lub serca. Leków nie powinny stosować osoby uczulone na którykolwiek składnik leku. Zastawu leków na rzeżączkę nie powinny stosować również kobiety w ciąży, matki karmiące piersią, dzieci poniżej 10 roku życia.

Leki na rzeżączkę – skutki uboczne

Cefiksym i Azithromycin to antybiotyki, jak każdy farmaceutyk mogą u niektórych osób powodować reakcje niepożądane. Do najczęściej występujących objawów zalicza się : biegunkę, wymioty, zaparcia, mdłości, wymioty, zmęczenie, zawroty głowy, świąd pochwy, upławy, bóle głowy, reakcje alergiczne, niestrawność, gazy, bóle brzucha, wysypkę. Jeżeli któryś z powyższych objawów wystąpi i będzie miał charakter długotrwały, należy skonsultować się z lekarzem.

FAQ – leki na rzeżączkę

Czy rzeżączkę można wyleczyć stosując tylko jeden z leków?
Nie, kiedyś było to możliwe, jednak bakteria wywołująca rzeżączkę mutowała, stając się odporna na działanie pojedynczych antybiotyków.

Czy jeśli jestem w ciąży, mogę przejść kurację?
O kuracji musi zdecydować lekarz, najczęściej lekarz prowadzący ciąże decyduje, żeby kuracja odbyła się już po urodzeniu dziecka, przy czym poród musi odbyć się poprzez cesarskie cięcie.

Jak długo trwa leczenie rzeżączki?
Cała kuracja sprowadza się do przyjęcia jednorazowo 4 tabletek antybiotyków.

Jak długo trzeba czekać, żeby sprawdzić, czy kuracja się powiodła?
Dopiero po 2 tygodniach od kuracji zaleca się przeprowadzenie badań na obecność choró wenerycznych.

Czy leki na rzeżączkę można kupić bez recepty?
Zestaw leków na rzeżączkę to antybiotyki, dostępne są jedynie po konsultacji lekarskiej i wypisaniu recepty. Aby dowiedzieć się w jaki sposób po zdiagnozowaniu choroby odbyć konsultację medyczną online i otrzymać kurierem potrzebne leki do domu, sprawdź poniższe informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *