Niespecyficzna flora bakteryjna

Nierzadko w wyniku cytologi umieszczone jest sformułowanie „niespecyficzna flora bakteryjna”. Co kryje się za takim określeniem? Jest to informacje, że w badaniu mikroskopowym wykryto bakterie inne niż bakterie kwasu mlekowego i mogą one wywoływać stan zapalny.

Co zrobić w przypadku niespecyficznej flory bakteryjnej?
Z wynikiem cytologii udać się do lekarza ginekologa, który określi zasady kuracji. W zależności od rodzaju bakterii, objawów dobierze on odpowiednie leki.

Zachwiana równowaga – niespecyficzna flora bakteryjna

Bakterie stale obecne są w pochwie, tworząc naturalną florę bakteryjną, która chroni zdrowie narządów płciowych. Pałeczki kwasu mlekowego zapewniają kwaśny odczyn chroniący przed namnażaniem się bakterii chorobotwórczych. W przypadku, gdy bakterii kwasu mlekowego jest zbyt mało lub nie ma ich w ogóle, dochodzi do zachwiania się właściwej równowagi pomiędzy poszczególnymi rodzajami bakterii. Te najbardziej inwazyjne namnażają się powodując stany zapalne, podrażnienia sromu i pochwy.

Powody zachwiania naturalnej flory bakteryjnej pochwy

Za zachwianie równowagi w naturalnej florze bakteryjnej pochwy odpowiadać może wiele czynników. Wielokrotnie jest to antybiotykoterapia, która zabija nie tylko niekorzystne bakterie ale również te pożyteczne.

Częstokrotnie powodem zachwiania naturalnej flory bakteryjnej jest nadmierna lub niewłaściwa higiena intymna. Nagminne mycie z użyciem żeli lub mydeł perfumowanych niszczy naturalną powłokę ochronną miejsc intymnych, co prowadzić może do infekcji. Podobny skutek osiąga się również przez niedostateczną higienę intymną miejsc intymnych. Wskazane jest tym samym zachowanie równowagi.

Infekcja bakteryjna pochwy

Infekcji bakteryjnej pochwy, która odpowiada za informacje w wyniku cytologi o niespecyficznej florze bakteryjnej, towarzyszy z reguły zmiana zapachu wydzieliny. Ma ona wtedy intensywny rybi zapach, jest biało-szara lub żółta, wodnista. Czasem wydzielina może być biała i grudkowata co świadczy o tym, że poza bakteriami, infekcje wywołują również grzyby.

W przypadku, gdy infekcja się rozwija, często atakuje również cewkę moczową. Pojawiają się wtedy bóle przy oddawaniu moczu, parcie na mocz, poza tym pieczenie i świąd.

Leczenie infekcji bakteryjnej pochwy

Infekcje należy wyleczyć jak najszybciej, bez względu czy daje ona wyraźne objawy, czy rozwija się bezobjawowo a zaskakuje nas jedynie wynik cytologii, wskazujący właśnie na zmiany we florze bakteryjnej pochwy. Kuracje przeprowadza się głównie antybiotykami oraz sulfonamidami. Mają również zastosowanie preparaty do smarowania miejsc intymnych.

Kuracja trwa z reguł 7 dni. Po tym czasie wykonuje się kolejne badanie na obecność bakterii chorobotwórczych. Lekarz pobiera wymaz z pochwy, z którego następnie wykonywany jest posiew. To pozwala ocenić czy kuracja była skuteczna.

Jak zmniejszyć ryzyko infekcji bakteryjnej pochwy?

  • Zadbaj o odpowiednią higieną miejsc intymnych, zrezygnuj z kąpieli na rzecz prysznica.
  • W czasie miesiączki podpaski wymieniaj min. 4-5 razy na dobę, jeśli masz skłonność do infekcji, zrezygnuj ze stosowania tamponów
  • Ogranicz chodzenie w spodniach. Jeśli lubisz spodnie, szczególnie dżinsy, po przyjściu do domu zmieniaj je na spódnice i zmień bieliznę
  • zrezygnuj z perfumowanych mydeł i żeli do higieny intymnej, stosuj mydła naturalne, bezzapachowe, antyalergiczne

FAQ – „Niespecyficzna flora bakteryjna”

Czy określenie niespecyficzna flora bakteryjna świadczy o czymś niebezpiecznym?
Nie, informuje to o stanie zapalnym pochwy o podłożu bakteryjnym.

Czy infekcje bakteryjne pochwy mogą rozwijać się bezobjawowo?
Tak, chociaż najczęściej jedynie w początkowym stadium.

Jak leczy się infekcje bakteryjne pochwy?
Stosuje się leczenie antybiotykami, sulfonamidami oraz maściami do smarowania miejsc intymnych, które łagodzą podrażnienia.

About Choroby weneryczne

Chorobyweneryczne.com.pl - informacyjny portal przybliżający tematykę przypadłości chorób wenerycznych. Autorzy serwisu dokładają wszelkich starań aby jakość umieszczanych treści była jak najwyższa i zarazem pomocna w zidentyfikowaniu objawów chorób wenerycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *