Opryszczka narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych to przypadłość dotykająca w takim samym stopniu kobiety i mężczyzn. Zmiany chorobowe wywołuje wirus, który przenoszony jest drogą płciową. Za sprawą działania wirusa w okolicach narządów płciowych pojawiają się bolesne pęcherze, owrzodzenia a nawet otwarte rany. Warto jednak zauważyć, że z roku na rok zmniejsza się liczba zgłaszanych przypadków choroby. Trudno stwierdzić, czy jest to kwestia większej świadomości w społeczeństwie czy też niechęć zgłaszania się z objawami do lekarza co wiąże się również z mniejszą ilością wykonywanych testów na obecność wirusa.

Opryszczkę wywołuje wirus, którego nie sposób skutecznie usunąć z organizmu. Dostępne leki jedynie łagodzą objawy, wprowadzając wirusa w stan uśpienia. Aktywować może się od na nowo po kilku miesiącach lub latach, gdy organizm będzie osłabiony.

Objawy opryszczki narządów płciowych

Objawy opryszczki mogą pojawić się już w 3 do 7 dni od chwili zarażenia wirusem. Na skórze w okolicach narządów płciowych pojawiają się niewielkie pęcherze lub owrzodzenia. Czasem pęcherze pojawiają się w większych skupiskach tworząc pękające rany. Niewielkie pęcherze nie powodują wyraźnego dyskomfortu.

Objawy opryszczki mogą zniknąć po kilku tygodniach, sam wirus jednak pozostaje w organizmie. Aktywować może się po 3 lub 12 miesiącach, zmiany te pojawiają się z reguły w tych samych miejscach. Zaobserwowano, że im silniejsze są pierwsze objawy opryszczki, tym większe ryzyko nawrotów. Same nawroty objawów są jednak łagodniejsze, trwają krócej, od 3 dni do 2 tygodni. Nawroty następują głównie w sytuacjach zwiększonego stresu, uszkodzenia skóry, ciąży, innych chorób. Nawroty pojawiają się, gdy odporność jest obniżona, często połączona z niedoborem witamin z grupy B.

Opryszczka narządów płciowych- jak dochodzi do zarażenia?

Opryszczkę narządów płciowych wywołuje wirus HSV-2 ( Herpes Simplex). Do zarażenia nim dochodzi w trakcie stosunku płciowego z zarażoną osobą. Wirusem można zakazić się również przez dotyk czy kontakt z zakażoną skórą. W ocenie specjalistów to mężczyźni częściej zarażają kobiety, niż odwrotnie. Aż u 90% zakażonych wirusem nie występują objawy co sprawia, że nieświadomie zarażają oni innych. Zarażają nawet osoby, u których wirus jest w fazie uśpienia.

U osób zarażonych wirus HSV-1 i HSV-2 występuje również w płynach ustrojowych takich jak ślina, sperma, wydzielina z pochwy.

Opryszczka narządów płciowych – diagnostyka

Do zdiagnozowania opryszczki, gdy wirus ma aktywną postać, lekarz może zalecić pobranie i przebadanie próbek krwi, tkanek i płynów ustrojowych. Najczęściej do zdiagnozowania opryszczki wystarcza samo badanie wzrokowe, lekarz z reguł nie ma problemu z właściwą oceną zmian chorobowych w przypadku opryszczki.

Opryszczka narządów płciowych – leczenie

Leczenie opryszczki narządów płciowych polega w głównej mierze na łagodzeniu objawów i zapobieganiu ich nawrotom. Stosuje się leki antywirusowe a terapia powinna być przeprowadzona u obojga partnerów. Najpopularniejsze leki na opryszczkę narządów płciowych to : Heviran (acyklovir), Famvir, Valtrex. Nie sposób usunąć bowiem wirusa z organizmu na stałe.

Opryszczka narządów płciowych- profilaktyka

 Opryszczka zaliczana jest do chorób przenoszonych drogą płciową. Ustrzec zarażenia można się poprzez ograniczenie się do jednego zdrowego partnera, w innym przypadku zawsze stosować prezerwatywę, która w znaczny sposób ogranicza ryzyko zarażenia jednak nie eliminuje go w zupełności. Prezerwatywa bowiem nie zasłania całości zainfekowanych obszarów skóry.

Opryszczka u kobiet w ciąży

W przypadku kobiet w ciąży, u których opryszczka ujawnia się tuż przed terminem porodu wskazane jest wykonanie cesarskiego cięcia. Ten sposób porodu chroni dziecko przed zakażeniem. W czasie porodu siłami natury noworodek mógłby zostać zarażony wirusem, a może mieć to groźne konsekwencje. Wirus może wywołać zmiany w centralnym układzie nerwowym dziecka. Zagnieżdża się w zwojach nerwowych i pozostaje tam w formie uśpionej. Jeżeli kobieta tuż przed porodem ma pierwsze objawy opryszczki, które przybierają najostrzejszą formę, mogą w czasie naturalnego porodu zarazić dziecko co w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci noworodka.

Opryszczka narządów płciowych a karmienie piersią

Jeżeli na piersiach nie ma zmian chorobowych, kobieta może karmić dziecko. Bardzo ważne jest jednak zachowanie środków ostrożności takich jak chociażby dokładne mycie rąk. Dotyczy to nie tylko matki ale każdego członka rodziny, który zbliża się do dziecka. Jeżeli noworodka zakazi się wirusem, opryszczka może mieć u niego bardzo gwałtowny przebieg. Nawet zmiany usytuowane w innych częściach ciała np. na wargach, są poważnym zagrożeniem dla dziecka.

Opryszczka narządów płciowych – porady

Objawy opryszczki można łagodzić domowymi sposobami. Należą do nich :

  • stosowanie leku przeciwbólowego
  • przewiewną bielizna bawełniana i taką samą odzież
  • okłady z lodu w miejscu zmian
  • zmiany w trudno dostępnych miejscach mona wysuszać suszarką do włosów ustawioną na 1 bieg
  • jeżeli opryszczka wpływa na bolesność podczas oddawania moczu można ujście cewki moczowej polewać ciepłą wodą, lub oddawać mocz w ciepłej kąpieli

FAQ – Opryszczka narządów płciowych

Czy leki na opryszczkę są dostępne bez recepty?
Kuracja opryszczki wymaga konsultacji lekarskiej, kupić można je więc na podstawie recepty.

Co odpowiada za pojawienie się objawów opryszczki?
Opryszczka jest następstwem zarażenia wirusem HSV- 1 lub HSV-2. Najczęściej objawy opryszczki narządów płciowych wywołuje HSV-2, jedynie 10% przypadków wywoływanych jest wirusem HSV-1.

Jakie są pierwsze objawy opryszczki narządów płciowych?
Początkowo pojawia się obrzęk, pieczenie, swędzenie, dopiero później pojawiają się pęcherze wypełnione przezroczystym, gęstym płynem.

Czy wyleczona opryszczka może wrócić?
Wirusa HSV nie można pozbyć się z organizmu, to dlatego opryszczka ma charakter nawracający. Może pojawić się ponownie po 6 miesiącach, a równie dobre może nawracać co 2 tygodnie.

Jak można zarazić się opryszczką narządów płciowych?
Do zarażenia wirusem wywołującym objawy opryszczki może dojść poprzez kontakty seksualne z osobą zarażoną, nawet jeśli nie ma widocznych objawów. Prezerwatywa zmniejsza ryzyko lecz nie chroni przed zakażeniem. Można się bowiem zarazić wirusem również poprzez sam kontakt z zakażoną skórą lub płynami ustrojowymi zarażonej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *