Skrócony arkusz informacyjny o kondomach/prezerwatywach

Konsekwentne i prawidłowe użycie prezerwatywy lateksowej męskiej zmniejsza ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową i wirusem HIV. Jednak stosowanie prezerwatyw nie może zapewnić absolutnej ochrony przed wszystkimi chorobami wenerycznymi.

Najpewniejsze sposoby unikania przenoszenia chorób wenerycznych to abstynencja lub długotrwały związek monogamiczny z niezainfekowanym partnerem. Jednak, wiele zakażonych osób może nie zdawać sobie sprawy z ich zakażenia, ponieważ choroby przenoszone drogą płciową często są bezobjawowe i nierozpoznawalne.

Skuteczność prezerwatywy w profilaktyce wenerycznej i HIV wykazano zarówno w testach laboratoryjnych oraz badaniach epidemiologicznych. Dowody skuteczności prezerwatyw oparte są również na teoretycznych i empirycznych danych dotyczących przenoszenia różnych chorób wenerycznych, właściwości fizycznych prezerwatyw, oraz pokrycie anatomiczne i ochronę zapewnianą przez prezerwatywy.

Badania laboratoryjne wykazały, że prezerwatywy lateksowe stanowią skuteczną barierę nawet przeciwko najmniejszym patogenom.

Badania epidemiologiczne, które porównują częstość zakażeń HIV wśród użytkowników prezerwatyw i tych, którzy ich nie używają a mają partnerów zarażonych wirusem HIV wskazują na wysoką efektywność w zapobieganiu przenoszenia wirusa przy stosunku. Podobnie epidemiologiczne badania wykazały, że stosowanie prezerwatyw zmniejsza ryzyko wielu innych chorób przenoszonych drogą płciową. Jednak dokładny zakres ochrony był trudna do określenia ze względu na liczne wyzwania metodologiczne związane z badaniem indywidualnych zachowań które nie mogą być bezpośrednio obserwowane lub mierzone.

Teoretyczne i empiryczne podstawy ochrony: Prezerwatywy oferują tóżne poziomy ochrony przed różnymi chorobami wenerycznymi, w zależności od różnic w sposobie, w jaki choroba lub infekcja jest przenoszona. Męskie prezerwatywy mogą nie obejmować wszystkich zakażonych obszarów lub obszarów, które mogą zostać zarażone. Mogą więc zapewnić większą ochronę

przeciwko chorobom przenoszonym drogą płciową, które są przenoszone wyłącznie przez płyny ustrojowe (choroby takie jak rzeżączka, chlamydia, rzęsistkowica i zakażenie HIV) niż w przypadku zakażeń przenoszonych głównie przez kontakt ze skórą, która może ale nie musi zarażać obszarów objętych przez prezerwatywę (STD, takie jak opryszczka narządów płciowych, zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego [HPV] syfilis i wrzody weneryczne).

Zakażenie HIV

Konsekwentne i prawidłowe stosowanie prezerwatyw lateksowych jest bardzo skuteczne w zapobieganiu wenerycznego przenoszenia wirusa powodującego AIDS.

Inne choroby weneryczne i powiązane schorzenia

Konsekwentne i prawidłowe stosowanie prezerwatyw lateksowych zmniejsza ryzyko wielu chorób przenoszonych drogą płciową, które są przenoszone przez płynne narządów płciowych (takie jak chlamydia, rzeżączka, i rzęsistkowica).

Konsekwentne i prawidłowe stosowanie prezerwatyw lateksowych zmniejsza ryzyko wystąpienia owrzodzenia narządów płciowych, chorób takich jak opryszczka narządów płciowych, kiła i wrzody weneryczne tylko wtedy gdy zarażony obszar lub miejsce potencjalnego narażenia jest chroniony.

Konsekwentne i prawidłowe stosowanie prezerwatyw lateksowych może zmniejszyć ryzyko wystąpienia wirusowe zapalenie brodawczaka ludzkiego narządów rodnych (HPV) i choroby związanych z HPV (np. brodawki i raka szyjki macicy).

Konsekwentne i Prawidłowe Używanie Prezerwatyw

Aby osiągnąć maksymalną ochronę za pomocą prezerwatyw, muszą być stosowane konsekwentnie i prawidłowo. Niedostateczna ochrona prezerwatyw przed przenoszeniem się chorób wenerycznych / HIV zwykle wynika z niekonsekwentnego lub nieprawidłowego użycia, a nie awarii produktu.

  • Niekonsekwentne użycie lub niezastosowanie może prowadzić do przejęcia choroby wenerycznej ponieważ zarażenie może wystąpić już po jednym akcie seksualnym z zainfekowanym partnerem.
  • Niewłaściwe użycie zmniejsza ochronne działanie prezerwatyw powodując pęknięcia, ześlizgnięcie się lub wyciek z pęcherzyków. Niewłaściwe użycie częściej oznacza brak możliwości użycia prezerwatywy w całym akcie seksualnym, od początku (kontaktu seksualnego), aż do końca (po wytrysku).

Jak używać prezerwatyw konsekwentnie i prawidłowo:

  • Użyj nowej prezerwatywy do każdego z otworów: pochwy, odbytu i ustnego seks – przez cały akt seksualny (od początku do końca). Przed jakimkolwiek kontaktem narządów płciowych umieścić prezerwatywę na czubku wzwodu zwiniętą stroną na zewnątrz.
  • Jeśli prezerwatywa nie ma końcówki zbiornika, złap końcówkę palcami aby zostawić pół calową przestrzeń na nasienie. Trzymając końcówkę, odchyl prezerwatywę aż do podstawy penisa.
  • Po wytrysku i przed utratą wzwodu, chwyć obręcz prezerwatywy i ostrożnie ją zroluj. Następnie delikatnie pociągnij prezerwatywę z penisa, upewniając się, że nasienie nie rozlewa się na zewnątrz.
  • Opakuj prezerwatywę w chusteczkę i wrzuć do kosza aby inni jej nie dotykali.
  • Jeśli czujesz, że prezerwatywa pękła w dowolnym momencie podczas seksu, przerwij natychmiast, zdejmij ją i załóż nową prezerwatywę.
  • Upewnij się, że w czasie stosunku pochwowego i analnego jest odpowiednia wilgotność otworu. Jeżeli nie, użyj lubrykantów na bazie wody. Środki poślizgowe na bazie oleju (np. Galaretka naftowa, skrócenie, olej mineralny, oleje do masażu, płyny do ciała i olej do gotowania) mogą spowodować pęknięcie prezerwatywy.

Źródła można uzyskać pod adresem: www.cdc.gov/condomeffectiveness/brief.html

About Choroby weneryczne

Chorobyweneryczne.com.pl - informacyjny portal przybliżający tematykę przypadłości chorób wenerycznych. Autorzy serwisu dokładają wszelkich starań aby jakość umieszczanych treści była jak najwyższa i zarazem pomocna w zidentyfikowaniu objawów chorób wenerycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *