Skuteczność leków na choroby weneryczne

Choroby weneryczne wciąż są bardzo wstydliwymi przypadłościami, dlatego zbyt mało osób wykonuje badania i podejmuje leczenie. To sprzyja ich rozpowszechnianiu się. Po wielokroć osoba zarażona chorobą weneryczną nie ma objawów zakażenia i nieświadomie przenosi chorobę na swoich kolejnych partnerów. Stosowanie prezerwatywy również nie zabezpiecza w 100% przed rozpowszechnianiem się chorób wenerycznych. Jeśli więc ktoś ma bogate życie seksualne, często zmienia partnerów, powinien przynajmniej raz w roku wykonywać testy na obecność chorób wenerycznych. To pozwala na szybkie podjęcie leczenia, w wielu przypadkach zapewnia również skuteczne wyleczenie.

Leki na choroby weneryczne są obecnie coraz bardziej skuteczne jednak nie zawsze gwarantują one stuprocentowe wyleczenie. W przypadku chorób wenerycznych wywoływanych przez pasożyty, grzyby lub bakterie, szansa na całkowite wyleczenie czyli usunięcie patogenu z organizmu jest bliska 100%. W przypadku chorób wenerycznych, które wywoływane są przez wirusy, leczenie ma w większości przypadków jedynie charakter zachowawczy, usuwający objawy. Wirus pozostaje w organizmie już na zawsze i może powodować nawroty choroby.

Leki na choroby weneryczne

Lista leków na choroby weneryczne stosowanych najczęściej znajduje się poniżej. Mają one wysoką skuteczność w zwalczaniu objawów chorób przenoszonych drogą płciową, zabezpieczając zakażoną osobę przed niebezpiecznymi powikłaniami chorób wenerycznych. Antybiotyki podane w odpowiedni sposób, skutecznie usuwają choroby o podłożu bakteryjnym, grzybiczym lub wywołane przez pasożyty. W razie konieczności terapia jest ponawiana. Leki antywirusowe pozwalają zaś ograniczyć aktywność wirusa w organizmie i pozwalają na zminimalizowanie ryzyka kolejnych nawrotów choroby.

  • Azytromycyna – antybiotyk stosowany w leczeniu min. chlamydii, ureaplasmy, mykoplazmy.
  • Doksycyklina – antybiotyk stosowany przy zakażeniach chlamydią, mykoplazmą, w przypadku zapalenia cewki moczowej.
  • Metronidazol – antybiotyk stosowany min. w przypadku bakteryjnego zapalenia pochwy, rzęsistkowicy
  • Valtrex – lek antywirusowy, usuwający objawy opryszczki narządów płciowych, półpaśca, opryszczki ust.
  • Famvir – lek antywirusowy, usuwający objawy opryszczki ust, półpaśca, opryszczki narządów płciowych.
  • Cefiksym – lek uzupełniający leczenie rzeżączki, działa w połączeniu z Azytromycyną.
  • Condyline – lek antywirusowy pozwalający usunąć objawy kłykcin kończystych
  • Aldara – lek na objawy kłykcin kończystych

Jak powinno przebiegać leczenie?

W przypadku leczenia chorób wenerycznych najważniejsze jest przestrzeganie zaleceń lekarza odnośnie dawkowania i częstotliwości przyjmowania poszczególnych antybiotyków. Sama skuteczność leków nie wystarczy by kuracja była skuteczna a efekty długofalowe. Ważne jest tym samym przeprowadzenie leczenia nie tylko u pacjenta, który zgłosił się do lekarza ale również u aktualnego partnera lub partnerów seksualnych.  W czasie leczenia powinno powstrzymać się od kontaktów seksualnych. W 3 tygodnie po zakończonej kuracji należy ponownie wykonać testy na obecność chorób wenerycznych celem potwierdzenia skuteczności leczenia. Jeżeli wynik testu będzie dodatni należy ponownie przeprowadzić leczenie odpowiednimi lekami.

O czym musisz wiedzieć

Każde leczenie chorób wenerycznych należy przeprowadzać pod opieka lekarską po uprzedniej konsultacji i właściwej diagnostyce. Jedynie właściwe oznaczenie patogenu wywołującego chorobę pozwala na skuteczne przeprowadzenie leczenia właściwym lekiem.

  • W przypadku chorób takich jak wirusowe zapalenie wątroby typu B, konieczne jest leczenie szpitalne.
  • Na AIDS, które jest wynikiem zarażenia wirusem HIV jak na razie nie wynaleziono lekarstwa, stosuje się jedynie leki przeciwwirusowe powstrzymujące rozwój choroby.
  • Niektóre choroby weneryczne o podłożu wirusowym mogą prowadzić do nowotworów.

FAQ

Czy są leki na choroby weneryczne?
Tak, mają dużą skuteczność ale nie zawsze gwarantują całkowite usunięcie choroby z organizmu min. w przypadku chorób wenerycznych wywoływanych przez wirusy.

Czy leki na choroby weneryczne dostępne są bez recepty?
Niektóre tak, lecz leczenie powinno przeprowadzać się na podstawie konsultacji lekarskiej i po uprzedniej diagnostyce, np wyników badania moczu lub krwi.

Czy raz wyleczona choroba weneryczna może znowu rozwinąć się w organizmie?
Tak. Może to nastąpić w wyniku ponownego aktywowania się wirusa w organizmie lub na skutek ponownego zakażenia w czasie stosunku.

About Choroby weneryczne

Chorobyweneryczne.com.pl - informacyjny portal przybliżający tematykę przypadłości chorób wenerycznych. Autorzy serwisu dokładają wszelkich starań aby jakość umieszczanych treści była jak najwyższa i zarazem pomocna w zidentyfikowaniu objawów chorób wenerycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *