Ureaplasma Urealyticum

Ureaplasma Urealyticum

Ureaplasma urealyticum jest drobnoustrojem wywołującym stan zapalny układu moczowo-płciowego. Niewiele wiadomo o tej bakterii, chociaż zakażenie Ureaplasma urealyticum jest dosyć często występującym u obojga płci, z częstotliwością podobną do zakażeń wirusem HPV czy Chlamydią. Ureaplasma urealyticum zalicza się do zakażeń przenoszonych drogą płciową.

Obecnie specjaliści oceniają, że bakteria ureaplasma urealyticum występuje aż u 70% przedstawicieli obojga płci.

Co wiemy o Ureaplasma Urealyticum

Ureaplasma nie posiada ściany komórkowej co odróżnia ją od innych bakterii. Zalicza się ją w zasadzie do żywych organizmów, mykoplazm płciowych, które cechują niewielkie rozmiary i zdolność do rozmnażania się poza komórką.

Ureaplasma urealyticum – sposób zakażenia

Bakterią zarazić można się w wyniku kontaktów seksualnych z osobą zarażoną, może być ona również przekazana noworodkowi podczas porodu, gdy matka jest nosicielem. Rozpowszechnianiu zakażeń sprzyja fakt, że przeważnie przebiega ono bezobjawowo. Osoba zakażona nie zdaje sobie sprawy z choroby i przekazuje ją dalej.

Ureaplasma urealyticum – objawy

W większości przypadków zakażenie rozwija się bezobjawowo więc przeważnie jest tak, że chory nie zdaje sobie sprawy. Objawy z reguły pojawiają się wraz z nasileniem zakażenia i są to wtedy :

  • silne parcie na pęcherz
  • wyciek z cewki moczowej
  • podniesiona temperatura ciała, z reguły nieznacznie
  • częste oddawanie moczu bez względu na porę dnia
  • ból, pieczenie, swędzenie cewki moczowej
  • problemy z oddawaniem moczu

Ureaplasma Urealyticum – diagnostyka

Niewiele wiadomo o tej bakterii głównie dlatego, że jest ją trudno trafnie zdiagnozować. Wymaga ona długotrwałej hodowli na laboratoryjnych podłożach. W badaniach odbywają się w oparciu o techniki PCR. W ten sposób potwierdza się lub wyklucza obecność patogenu w pobranym wymazie. Do badania pobiera się wymazy miejscowe z cewki moczowej lub szyjki macicy, ewentualnie może zostać zbadana próbka moczu.

Ureaplasma Urealyticum – leczenie

W przypadku bakterii Ureaplasma urealyticum najskuteczniejsza jest terapia antybiotykowa. Odpowiednio dobrana umożliwia całkowite wyleczenie. Kuracja bazuje głównie na tetracyklinie lub erytromycynie.

Tu warto zaznaczyć, że pomimo że zakażenie z reguły nie daje objawów klinicznych, bardzo ważne jest wczesne wykrycie i leczenie. Nieleczona Ureaplasma urealyticum prowadzi do groźnych powikłań. U kobiet prowadzić może do zapalenia jajników, jajowodów lub szyjki macicy. Może doprowadzić do poronienia a przy porodzie naturalnym, może zostać zarażone również dziecko. W czasie ciąży obecność bakterii może wpłynąć na zaburzenie rozwoju płodu i mniejszą masę urodzeniową dziecka. U mężczyzn zakażenie może doprowadzić do zapalenia gruczołu krokowego a w niektórych przypadkach nawet nerek. W dodatku wpływa na obniżenie ilości cynku i selenu w nasieniu, co obniża płodność. Na mniejszą płodność wpływa również możliwość rozwinięcia się zapalenia najądrzy co skutkuje mniejsza ruchliwością ale również ilością plemników.

Ureaplasma Urealyticum – profilaktyka

Zapobiegać zarażeniu Ureaplasma można w analogiczny sposób, jak w przypadku innych chorób przenoszonych drogą płciową. Najważniejsze jest stosowanie prezerwatywy, ograniczenie liczby partnerów seksualnych. Najpewniejszym sposobem jest utrzymywanie kontaktów płciowych jedynie z jednym, zdrowym partnerem. W innym przypadku warto jednak systematycznie wykonywać badanie przesiewowe pod kątem chorób wenerycznych.

FAQ – Ureaplasma Urealyticum

Czy zakażenie ureaplasma urealyticum jest groźne dla płodu?
Tak, zakażenie u matki powinno być wyleczone ponieważ może zaburzać rozwój płodu oraz wpływać na jego ostateczną masę urodzeniową. Może również doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu.

Czy zakażenie ureaplasma jest wyleczalne?
Tak, przy odpowiednio dobranych antybiotykach.

Co się stanie, jeżeli nie zdecyduje się na leczenie? Przecież nie mam objawów.
Zakażenie grozi licznymi i groźnymi powikłaniami, niektóre z nich to poronienie, bezpłodność, zapalenie szyjki macicy.

Jak można wykryć bakterię ureaplasma?
Konieczne jest w tym celu wykonanie badań przesiewowych na obecność drobnoustrojów w pobranym wymazie. Badanie musi być na kierunkowane na poszukiwanie patogenu tego konkretnego drobnoustroju.

Jak można zapobiec zakażeniu?
Najważniejsze jest stosowanie prezerwatywy a także ograniczenie ilości partnerów. Zasady są podobne jak w przypadku większości chorób wenerycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *