Wagina – co jest normalnym stanem pochwy, a co powinno zaniepokoić

Wydzielina wydobywająca się z pochwy ma swoje znaczenie. Czyści ona i nawilża pochwę, jej obecność zapobiega również infekcjom. Ilość, kolor, konsystencja tej wydzieliny jest uzależniona od cyklu menstruacyjnego. Jej pojawianie się na bieliźnie nie jest więc niczym niepokojącym. Jednak pewne zmiany fizyczne wydzieliny sygnalizować mogą jednak problemy zdrowotne, czasem bardzo poważne.

Dzięki temu, jak wygląda wydzielina z pochwy, możemy zatem zorientować się gdy dzieje się coś niepokojącego. Jej wygląd wskazuje również kiedy możemy być spokojni o swoje zdrowie. Warto wiedzieć tym samym, kiedy ma ona normalny wygląd, a kiedy sugeruje, że konieczna jest wizyta kontrolna u specjalisty.

Jak wygląda normalna wydzielina z pochwy

 Wydzielina z pochwy może nieznacznie różnić się w strukturze a także pd względem koloru, może więc być lepka, wodnista, gęsta, ciągliwa, maziowata. Jeśli chodzi zaś o kolor to powinna być przezroczysta, biaława lub zupełnie biała. Normalna, zdrowa wydzielina z pochwy nie ma zapachu. W pierwszej fazie cyklu jest jej niewiele, może pojawić się nawet suchość pochwy, na bieliźnie mogą pojawiać się niewielkie jej ilości, wyglądem przypominające krochmal. W czasie owulacji śluz ma konsystencje podobną do białka zawartego w jajach, jest go zdecydowanie więcej, w trzeciej fazie cyklu wydzielina staje się gęsta i nie jest przejrzysta.

Niepokojące zmiany wydzieliny z pochwy

O rozwijającym się problemie może sygnalizować zmiany dość proste do zauważenia :

  • zmiana jej zapachu , głównie pojawiać się może nieprzyjemny zapach
  • zmiana koloru od zielonkawego, po szary lub żółtawy, podobny do ropy
  • zmiana konsystencji, wydzielina może przypominać ser lub pienić się
  • objawy takie jak pieczenie, obrzęk, zaczerwienienie, świąd
  • krwawienia między miesiączkowe, plamienie

Jakie są najczęstsze przyczyny zaburzeń wyglądy wydzieliny z pochwy

Do najczęstszych zmian w wyglądzie wydzieliny z pochwy dochodzi na skutek zakażeń takich jak : kandydoza, zakażenie bakteryjne pochwy, rzęsistkowica. Infekcje pochwy są w wielu przypadkach konsekwencją stosunków płciowych, choroby weneryczne rozprzestrzeniające się tą drogą to min. rzeżączka. Wiele infekcji bakteryjnych jednak następuje w zasadzie samoczynnie.

W przypadku niepokojących zmian wydzieliny z pochwy jak najszybciej powinno skonsultować się z lekarzem.

Różne zakażenia objawiać się mogą bowiem w podobny sposób, lecz mimo to różnią się diametralnie.

  • Zakażenie grzybicze – wydzielina staje się bardzo gęsta i bardzo biała, konsystencja jej może przypominać ser. Zakażenie tego typu nie powoduje zbyt intensywnego zapachu, powiązane jest za to z silnym pieczeniem i swądem pochwy.
  • Bakteryjne zapalenie pochwy – powoduje bardzo nieprzyjemny zapach wydzieliny, sama wydzielina jest wodnista i szarawa.
  • Rzęsistkowica – sprawia, że wydzielina ma silny zapach, jej barwa zmienia się na żółto-zieloną, może się również pienić. Inne objawy to ból pochwy i dyskomfort przy oddawaniu moczu.

 O czym należy pamiętać

Jakiekolwiek niepokojące zmiany w wydzielinie z pochwy należy skonsultować z lekarzem ginekologiem. Jeżeli dodatkowo zmiany w wydzielinie z pochwy nastąpiły po stosunku seksualnym  , szczególnie niezabezpieczonym prezerwatywą, badanie lekarskie jest koniecznością. W takim przypadku bowiem mogło dojść do zakażenia jedną z wielu chorób przenoszonych drogą płciową, inaczej zwanych chorobami wenerycznymi. Choroby te, nawet jeśli nie dają wyraźnych objawów mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Niosą ryzyko wielu powikłań, min. niepłodności a u kobiet w ciąży zwiększają ryzyk poronienia lub zmian w rozwoju płodu.

Profilaktyka infekcji pochwy

Jeśli nie chcesz być narażona na ciągłe infekcje pochwy, powinnaś stosować odpowiednie płyny do higieny intymnej nie zaburzające ph pochwy. Powinny one być bezzapachowe, pozbawione konserwantów. Należy zrezygnować również z perfumowanych papierów toaletowych, jak również perfumowanych podpasek, wkładek i tamponów. Tampony powinnaś w trakcie miesiączki wymieniać nie rzadziej niż co 4 godziny. Ważna jest również odpowiednia bielizna, powinna być ona luźna, przewiewna, najlepiej bawełniana. Do prania bielizny powinny być stosowane środki o delikatnych detergentach, najlepsze są te hipoalergiczne.

W przypadku nawracających infekcji pochwy wart zamienić długie, gorące kąpiele na relaksujące prysznice. Zapobiega to naruszeniu naturalnej flory bakteryjnej pochwy, która chroni ją przed rozwojem infekcji.

Domowe sposoby na podrażnienia pochwy

W aptece bez recepty można kupić wiele leków do pielęgnacji pochwy. Mają nie przeważnie postać preparatów do przygotowania roztworów wodnych, którymi można się podmywać lub przyrządzać z nich tzw. nasiadówki. Takie preparaty z reguły zawierają benzydaminę, która wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, odkażające i znieczulające. W wyniku zastosowania takiego preparatu zmniejsza się brzęk, świąd, pieczenie a nawet ból w okolicach pochwy.

Jeżeli jednak objawy nie znikają po kilku dniach lub się nasilają należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

About Choroby weneryczne

Chorobyweneryczne.com.pl - informacyjny portal przybliżający tematykę przypadłości chorób wenerycznych. Autorzy serwisu dokładają wszelkich starań aby jakość umieszczanych treści była jak najwyższa i zarazem pomocna w zidentyfikowaniu objawów chorób wenerycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *