Zapalenie wirusowe wątroby typu C

Wirusowe zapalenie wątroby typu C należy do najczęstszych chorób przewlekłych. Można się nim zarazić poprzez stosunek seksualny lecz nie jest to regułą, aczkolwiek choroba występująca u jednego z partnerów zwiększa ryzyko takiego zakażenia. Ryzyko transmisji zakażenia z zwiększa min. nosicielstwo wirusa HIV.

Wyniki badań statystycznych wyraźnie wskazują, że ryzyko wystąpienia WZW typu C wzrasta wraz z liczbą partnerów seksualnych. Ryzyko wystąpienia choroby wzrasta również wśród osób  wspólnie zażywających narkotyki i leki w postaci zastrzyków a także uprawiających seks grupowy.

Objawy  z reguły początkowo nie występują lub mają łagodną postać. Zakażenie można wykryć w badaniu krwi na 1-3 tygodni od chwili zakażenia. Przewlekłe WZW typu C rozwija się średnio u 70-85% zakażonych osób zaś u 60%-70% z czasem rozwijają się objawy chorobowe. Wiele osób pozostaje nieświadomymi zakażenia i są oni źródłem zakażenia innych osób.

Do zakażeń dochodzi poprzez korzystanie z tych samych igieł z osobami zakażonymi, może również być to wynikiem zabiegów szpitalnych, gdy  niewystarczająco dokładnie przebiega kontrola  przeciwdziałająca zakażeniom. Chodzi tu o przypadki nieprzebadanej krwi lub narządów do przeszczepów. Poprzez transfuzję zakażonej krwi lub narządów od osoby zakażonej WZW typu C również może dojść do zakażenia tą chorobą.  Inną drogą zakażenia są tatuaże wykonywane w warunkach mało higienicznych , gdy igły nie są dezynfekowane odpowiednio często.

Diagnostyka

Badania diagnostyczne powinny opierać się na testach FDA wyspecjalizowanych w wykrywaniu przeciwciał HCV. W przypadku osób zarażonych wirusem HIV diagnostyka jest bardziej skomplikowana ponieważ niska liczba komórek CD4 może zafałszować wynik.

Po przeprowadzeniu testów, w przypadku pozytywnego wyniku specjalista musi ocenić stopień rozwoju choroby i dostosować do niej sposób leczenia.

Leczenie

Sposobów leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C jest coraz więcej. Wiele tu zależy od specjalisty do którego się udamy oraz stopnia zaawansowania choroby. Osoby z wirusowym zapaleniem wątroby powinny również zostać przebadane pod kątem innych chorób przenoszonych drogą płciową a także wirusa HIV.

Seks osób chorujących na WZW typu C

 Pozytywny wynik testu na WZWZ typu C nie wyklucza aktywności seksualnej. Jeżeli to stały, wieloletni partner zaraził nas tą chorobą, nie trzeba nawet stosować prezerwatywy. Jeżeli jednak osoba chora ma wielu partnerów powinna chronić ich przed zakażeniem stosując za każdym razem prezerwatywę. Każdy z partnerów powinien być poinformowany o ryzyku, powinien się również poddać testom na obecność chorób wenerycznych, WZW typu C oraz wirusa HIV.

Profilaktyka

W przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu C profilaktyka ma dwie formy, pierwotną i wtórną. Pierwotna profilaktyka skupia się na zapobieganiu zakażeniom wirusem HCV zaś w przypadku profilaktyki wtórnej zapobiega się po prostu namnażaniu się wirusa i rozwoju choroby przewlekłej czyli właśnie WZW typu C.

Nie ma szczepionki przeciwko WZWZ typu C, zaś profilaktyka wtórna, nie zawsze jest wystarczająco skuteczna.

Osoby zakażone HCV powinny dostawać pełne informacje, jak mogą zapobiegać dalszym uszkodzeniom wątroby, o konieczności szczepień przeciwko zapaleniu wątroby typu A i B. Ważne jest również to by osoby zakażone miały świadomość, że nie powinny pić alkoholu oraz przyjmować leków bez konsultacji z lekarzem prowadzącym. Dotyczy to również wszystkich leków dostępnych bez recepty czy ziołowych.

Osoby zarażone wirusem HCV nie powinny oddawać krwi, nie mogą być również dawcami organów. Nie wolno im również dzielić się z innymi przedmiotami higieny osobistej takimi jak szczoteczka do zębów czy maszynka do golenia ponieważ nawet śladowa ilość krwi na tych przedmiotach może być źródłem zarażenia.  Zakażenie wirusem HCV w przypadku kobiet  nie jest przeciwwskazaniem dla ciąży a następnie karmienia piersią.

Osoby uzależnione od narkotyków powinny podjąć leczenie pod kątem wyjścia z uzależnienia. W innym przypadku powinny podjąć kroki mające na celu zmniejszenia zagrożenia przenoszenia zakażenia na inne osoby oraz dalszego uszkadzania wątroby:

  • nigdy nie powinny używać igieł ani strzykawek wcześniej używanych do podawania leków
  • korzystać z igieł i strzykawek pochodzących z legalnego, wiarygodnego źródła
  • używać przebadanej wody przygotowywania leków
  • używać zdezynfekowanych pojemników do przygotowywania leków
  • oczyszczać skórę przed wstrzyknięciem leku lub narkotyku np. alkoholem lub woda utlenioną
  • zużyte igły i strzykawki wrzucać po jednorazowym użyciu
  • igły i strzykawki wyrzucać w bezpieczny sposób, tak aby nikt nie miał z nimi kontaktu

Obserwacja zakażonych wirusem HCV

Profilaktyka wtórna nie jest skuteczna. Ważne jest więc częste sprawdzanie poziomu wirusa w organizmie. Testy takie zalecane są przede wszystkim pracownikom służby zdrowia, którzy mieli kontakt z zakażoną krwią oraz dzieciom urodzonym przez kobiety zakażone wirusem HCV. Szybkie wykrycie ostrej infekcji zapalnej jest tu bowiem kluczowe. W przypadku wczesnego stadium choroby można bowiem zapanować nad jej rozwojem i poprawić stan zdrowia pacjenta.

About Choroby weneryczne

Chorobyweneryczne.com.pl - informacyjny portal przybliżający tematykę przypadłości chorób wenerycznych. Autorzy serwisu dokładają wszelkich starań aby jakość umieszczanych treści była jak najwyższa i zarazem pomocna w zidentyfikowaniu objawów chorób wenerycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *