Azytromycyna
Azytromycyna jest bezpiecznym antybiotykiem do stosowania podczas kuracji zwalczania infekcji narządów płciowych w tym zapalenie cewki moczowej, zapalenie szyjki macicy.
Dawka: 500mg
Cena: 174,95zł
* zamów do godziny 16:30 a Twoje zamówienie zostanie wysłane jeszcze dzisiaj
Azytromycyna to antybiotyk z grupy makrolidów, zaliczany do tzw. azalidów. Jest to organiczny związek chemiczny o działaniu bakteriostatycznym, hamujący syntezę białek bakteryjnych. Antybiotyk ten jest więc zalecany do stosowania w infekcjach o podłożu bakteryjnym, również do leczenia chorób przenoszonych drogą płciową. Azytromycyna powstrzymuje namnażanie się bakterii, powstrzymuje więc rozprzestrzenianie się infekcji. Zahamowanie rozwoju bakterii sprawia, że organizm może samodzielnie zwalczyć infekcję.
Azytromycyna przenika do komórek bakterii, może więc działać bezpośrednio na funkcję ich wewnętrznego peptydu, w tym również na produkcję białka. Proces ten prowadzi więc do osłabienia bakterii sprawiając tym samym, że nie mogą już one zaszkodzić zdrowym komórkom.
Azytromycyna ma opinię bezpiecznego w stosowaniu antybiotyku, stosowanym głównie w leczeniu chorób przenoszonych drogą płciową. Zapobiega groźnym powikłaniom infekcji, skutecznie zwalcza infekcje zarówno górnych jak i dolnych dróg oddechowych. Główną zaletą Azytromycyny jest to, że działa o wiele szybciej niż inne leki o podobnych właściwościach.
Azytromycyna (Azithromycin) – wskazania do zastosowania
Azytromycyna wskazana jest w zwalczaniu zakażeń wywołanych przez wrażliwe drobnoustroje. Zaleca się ją w leczeniu zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych (zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok, ostre bakteryjne przewlekłe zapalenie oskrzeli, śródmiąższowe i odoskrzelowe zapalenie płuc, zapalenie gardła, ucha środkowego, migdałków, poza szpitalne zapalenie płuc), leczeniu zakażenia skóry i tkanek miękkich tj. liszajec, trądzik pospolity, róża, wtórne, ropne zapalenie skóry, rumień wędrujący.
Wskazaniem do zastosowania Azytromycyny są również choroby przenoszone drogą płciową: zapalenie szyjki macicy na wskutek Chlamydii Trachomatis, niepowikłane zapalenie cewki moczowej. Azytromycyną leczy się również zapalenie spojówek, które wywołane zostało przez drobnoustroje wrażliwe – ropne zapalenie spojówek, jagliczne zapalenie spojówek na skutek Chlamydii Trachomatis.
Przeciwwskazania do stosowania Azytromycyny
Przeciwwskazaniem jest tu oczywiście nadwrażliwość na Azytromycynę, erytromycynę, inne antybiotyki ketolidowe lub pochodzące z grupy makrolidów, jak również na każdy inny składnik leku. Ostrożność przy stosowaniu azytromycyny powinny zachować również osoby z upośledzoną czynnością wątroby ponieważ mogą pojawić się u nich objawy zaburzenia czynności wątroby co jest wskazaniem do natychmiastowego przerwania kuracji i przeprowadzenia specjalistycznych badań. Azytromycyny nie mogą również stosować osoby z nabytym lub wrodzonym wydłużeniem odstępu QT, oraz osoby, które stosują preparaty, które takie wydłużenie mogą powodować.
Azytromycyny nie powinny stosować również osoby z zaburzeniami elektrolitowymi, zwłaszcza w przypadkach hipomagnezemii lub hipokaliemii. Nie wskazana jest również u osób z zaburzeniami rytmu serca lub ciężką niewydolnością krążenia. Kuracja Azytromycyną powinna zawsze przebiegać pod kontrolą lekarską. Zawsze należy kontrolować działanie leku oraz czy nie jest ono powiązane z niepożądanymi efektami ubocznymi. Azytromycyna powinna być stosowana z dużą ostrożnością u osób z zaburzeniami neurologicznymi lub psychicznymi.
Azytromycyna – Skutki uboczne
Jak każdy lek, Azytromycyna u niektórych osób może wywołać reakcje niepożądane. Do najczęstszych zalicza się biegunkę, nudności, wymioty, wzdęcia, bóle w okolicy jamy brzusznej. Może również wywoływać objawy reakcji alergicznych, nadwrażliwość na światło, osutkę, obrzęk naczynioworuchowy. Zdecydowanie rzadziej pojawiają się takie objawy jak : senność, bóle lub zawroty głowy, zaburzenia smaku, węchu, drgawki, wzdęcia, zapalenie pochwy, utrata przytomności. Bardzo rzadko pojawiają się takie objawy, jak lęk, niepokój, nerwowość, bezsenność, osłabienie słuchu, zachowanie agresywne, nadmierna ruchliwość, małopłytkowość, astenia, parestezja, zaburzenia widzenia, zaburzenia rytmu serca, kołatanie serce, obniżenie ciśnienia tętniczego, zapalenie języka, trzustki, wątroby, zaparcia, rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy, matwica i niewydolność wątroby, ostra niewydolność nerek, uczucie zmęczenia, osłabienie, śródmiąższowe zapalenie nerek, kandydoza, reakcje alergiczne takie jak pokrzywka, podrażnienie, zaczerwienienie skóry, uczulenie na światło.
W przypadku leczenia Azytromycyną zapalenia spojówek może pojawić się pieczenie, swędzenie, kłucie w okolicach oczu. Może również pojawić się obrzęk powiek, przekrwienie spojówek, wypryski na powiekach, nadwrażliwość oka, rumień powiek, łzawienie oczu. W przypadku przedawkowania leku pojawić może się biegunka, silne nudności, wymioty, utrata słuchu.
Azytromycyna u kobiet w ciąży
Stosowanie Azytromycyny u kobiet w ciąży jest możliwe ale jedynie wtedy, gdy nie można zastosować innej kuracji. W przypadku karmienia piersią kuracja azytromycyną jest ostatecznością. Dawkowanie i długość kuracji jest ustalana wtedy przez lekarza prowadzącego.
Azytromycyna a inne leki
Leki zobojętniające soki żołądkowe wpływają na zmniejszenie siły działania azytromycyny dlatego antybiotyk należy przyjmować co najmniej godzinę przed zastosowaniem leku na zobojętnienie soków żołądkowych.
Zachodzi interakcja między antybiotykami makrolidowymi a digoksyną, cyklosporyną, astemizolem, triazolamem, midazolamem, alfentanylem, alkaloidami sporyszu. Równoległe stosowanie z nelfinawirem nie wymaga modyfikacji dawkowania, jednak wymaga monitorowania działania azytromycyny.
Ostrożność należy zachować w przypadku równoległego stosowania leków zakrzepowym bowiem może dochodzić do krwawień.
FAQ – Azytromycyna
Czy Azytromycyna działa na każdy rodzaj bakterii?
Antybiotyk ma działanie na szczepy wrażliwych bakterii, określone jest w ulotce leku na które szczególnie. Żaden lek nie działa na wszystko.
Czy Azytromycyna jest bezpieczna w stosowaniu?
Jeżeli lek jest stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza, rzadko prowadzi do wystąpienia skutków ubocznych. Zaliczany jest do bezpiecznych antybiotyków.
Mam wysypkę po zastosowaniu leku, co robić?
Każda reakcja alergiczna na lek jest wskazaniem do zaprzestania kuracji i skonsultowania się z lekarzem. Tylko on może ocenić, czy nadal można prowadzić kurację.
Azytromycyna a ciąża, czy kuracja jest bezpieczna dla dziecka?
Raczej unika się stosowania azytromycyny u kobiet w ciąży, a jeśli jest to konieczne, jest to robione ściśle pod kontrolą lekarską, ryzyko jest więc minimalne.
Azytromycyna a stosowanie innych leków
Azytromycyna nie wymaga odstawiania innych leków, co najwyżej modyfikacji ich stosowania, tak, by nie były przyjmowane w jednym czasie.
Czy można kupić lek Azytromycyna bez recepty?
Azytromycyna jak każdy antybiotyk jest dostępna jedynie na receptę. Jest stosowanie wymaga bowiem konsultacji lekarskiej.