Chlamydia

Chlamydia

Chlamydia jest częstym zakażeniem bakteryjnym, do którego dochodzi drogą płciową. Zakażenie dotyczy obojga płci, szczególnie narażone są osoby często zmieniające partnerów, nie stosujące zabezpieczenia w postaci prezerwatywy.

W 2008 roku w samych Stanach Zjednoczonych zakażonych chorobami wenerycznymi było około 110 mln osób, aż 1 na 5 osób to młodzież między 15 a 24 rokiem życia. Najczęściej diagnozowaną chorobą weneryczną była właśnie chlamydia.

Chlamydia – co to jest?

Chlamydia to zakażenie bakterią Chlamydia Trachomatis. W ocenie specjalistów jest to najcześciej występująca bakteria na świecie. Zakażenie Chlamydią ma wpływ na wiele narządów : penisa, pochwę, szyjkę macicy, cewkę moczową, odbyt, a także oczy, gardło. Może prowadzić do trwałego i poważnego uszkodzenia układu rozrodczego. Zakażenie dotyka najczęściej osób poniżej 25 roku życia, w samych Stanach jest to około 1,5 mln zakażeń rocznie.

Jak dochodzi do zakażenia Chlamydią?

Najczęściej do zakażenia dochodzi w trakcje niezabezpieczonego seksu z osobą zakażoną. Może dojść do zakażenia zarówno w wyniku seksu pochwowego, jak również oralnego i analnego. Sam kontakt z narządami płciowymi osoby zakażonej może spowodować przeniesienie bakterii na zdrowego partnera.

Aż u 70% zakażonych nie stwierdza się żadnych objawów Chlamydii co sprzyja dalszym zakażeniom.

W czasie porodu zakażona matka może zarazić bakterią dziecko. Doprowadzić może to do groźnych powikłań u noworodka, takich jak zakażenie oka czy zapalenia płuc. Chlamydią nie można za to zarazić się poprzez korzystanie z tej samej toalety co osoba zakażona, sauny, basenu, dotykania tych samych przedmiotów czy przebywania w jej otoczeniu.

Clamydia – objawy

U większości zakażonych objawy nie pojawiają się. Jeżeli jednak dochodzi do objawów, są to głównie :

 u kobiet

  • bóle brzucha
  • żółta, cuchnąca wydzielina z pochwy
  • krwawienia międzymiesiączkowe
  • stany podgorączkowe
  • ból podczas stosunku, krwawienie po stosunku, krew w moczu, obrzęk odbytu lub pochwy
  • częstomocz, dyskomfort w trakcie oddawania moczu

 u mężczyzn

  • ból podczas oddawania moczu
  • wodnista, ropna lub mleczna wydzielina z penisa
  • obrzęd i tkliwość jąder

Chlamydia – diagnostyka i wykrycie choroby

Chlamydie trudno jest rozpoznać więc trudno o trafną i szybką diagnozą. W celu wykrycia chalmydii konieczne jest wykonanie kosztownych badań, które polegają na oznaczeniu poziomu immunoglobulin IgM oraz IgG we krwi oraz stwierdzeniu drobnoustrojów w wymazie. Diagnozuje się na podstawie oceny lekarskiej oraz przebadanego wymazu z penisa, pochwy, szyjki macicy, gardła, cewki moczowej, odbytu a także próbki moczu.

Chlamydia w większości przypadków rozwija się bezobjawowo, dlatego w wielu krajach zaleca się wykonywanie badań przesiewowych u określonych grup osób :

  • kobiet poniżej 25 lat, aktywnych seksualnie zaleca się wykonywanie badania przesiewowego raz w roku
  • u kobiet w ciąży badanie przesiewowe wykonuje się w trakcie pierwszego badania kontrolnego a następnie, gdy kobieta ma kilku partnerów w czasie ciąży, również przed jej rozwiązaniem.
  • u kobiet i mężczyzn z grupy podniesionego ryzyka zaleca się regularne wykonywanie badań przesiewowych. Chodzi tu o osoby często zmieniające partnerów, nie stosujące zabezpieczeń.

Chlamydia – badanie przesiewowe

Kobiety mogą pobrać materiał do badania w domu lub gabinecie lekarskim, wystarczy pobrać wymaz z pochwy na wacik lub próbkę moczu a następnie przesłać to do laboratorium. U mężczyzn najczęściej bada się próbkę moczu. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić wykonanie dodatkowych testów, gdyż wynik nie jest jednoznaczny.

Chlamydia – leczenie

Leczenie chlamydii odbywa się poprzez zastosowanie kuracji antybiotykowej. Może być to :

  • jedna dawka Azytromycyny
  • tygodniowa kuracja Doksycykliną

Po okresie 3-4 miesięcy od kuracji należy powtórzyć badanie przesiewowe. U kobiet w ciąży lekarz może zalecić inne antybiotyki, które będą bezpieczniejsze dla dziecka.

Kuracja antybiotykowa może u niektórych osób wywołać skutki uboczne, w większości przypadków są one jednak łagodne w postaci:

  • – biegunki
  • – bólu brzucha
  • – rozstroju żołądka
  • – nudności

W przypadku kuracji Doksycykliną może wystąpić również wysypka skórna w efekcie wystawienia się na silne światło słoneczne.

Chlamydia – profilaktyka

Osoby, które poddają się kuracji, powinny powstrzymać się od współżycia aż do całkowitego wyleczenia, przeważnie jest to 7 dni od chwili zakończenia kuracji. To zapobiega dalszemu rozprzestrzenianiu się zakażenia.

Na codzień należy pamiętać o kilku środkach ostrożności, takich jak stosowanie prezerwatywy, nawet w przypadku seksu oralnego czy analnego, ograniczenie liczby partnerów.

Powikłania zakażenia Chlamydią

Wcześnie wykryta i leczona Chlamydia nie wywołuje komplikacji. Chlamydia rzadko jednak daje objawy pozwalające na jej szybką diagnozę dlatego tak ważne jest wykonywanie badań przesiewowych.

Powikłania u kobiet

Nieleczona chlamydia prowadzi do:

  • Zakażenia miednicy mniejszej, czyli zakażenia jajników, jajowodów i macicy, co może w konsekwencji prowadzić do niepłodności. Do powikłań może dojść również u 10-15% kobiet nawet jeśli podjęte jest leczenie chlamydii.
  • Zapalenia szyjki macicy, pojawić się wtedy mogą ropne upławy, ból podczas stosunku.
  • Zapalenia jajowodów, co sprawia, że jajowód zatyka się i jajeczko nie może się z niego wydostać. Zwiększa to ryzyko ciąży pozamacicznej.
  • Powstawać mogą cysty, nadżerki w szyjce macicy
  • Wystąpić może zapalenie okołowątrobowe

Powikłania u mężczyzn (nieleczona Chlamydia)

Chlamydia w przypadku mężczyzn prowadzić może do:

  • zapalenia cewki moczowej, co powoduje objawy takie jak żółta, ropna wydzielina z penisa, czasem jest to śluzowo-ropna otoczka wokoło otworu cewki moczowej na penisie
  • zapalenia najądrza czyli struktury wewnątrz moszny co objawia się czerwonymi, opuchniętymi i ciepłymi mosznami, bólem jąder oraz ich nadwrażliwością, bólem przy oddawania moczu, częstomoczem, bólem w czasie wytrysku, bólem podczas seksu, guzkiem w jądrach i obrzękiem węzłów pachwinowych, wydzieliną z penisa, krwią w spermie.

U obojga płci może wystąpić Zespół Reitera czyli przewlekłe zapalenie stawów. Może być powiązane z zapaleniem spojówek, zapaleniem narządów moczowych, przewodu pokarmowego. W bardzo zaawansowanych przypadkach może dojść do stanów zapalnych oczu, nerek, serca, skóry, płuc, ust. Rozwinąć może się astma, zapalenie gardzieli, spadek odporności, a nawet zmiany w układzie nerwowym.

FAQ – Chlamydia

Czy każdy zakażony chlamydią ma objawy choroby?
Nie. Większość osób zakażonych nie wie o swoim stanie ponieważ nie ma żadnych objawów.

Czy chlamydia jest tak powszechna?
Chlamydia jest diagnozowana o 50 razy częściej niż kiła i aż 3 razy częściej niż rzeżączka.

Jakie są główne zagrożenia zakażenia chlamydią?
Nieleczona Chlamydia może poważnie a nawet trwale uszkodzić układ rozrodczy.

Czy kobieta w ciąży może zakazić swoje dziecko?
Tak, ryzyko zakażenia następuje w czasie porodu a może spowodować u dziecka zapalenie płuc lub zakażenie oczu.

Czy Chlamydie można skutecznie leczyć?
Tak, jest to choroba całkowicie wyleczalna poprzez odpowiednią kurację antybiotykową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *