Choroby weneryczne mimo postępu medycyny stały się powszechnym zjawiskiem w codziennym życiu. Dzieje się tak ze względu na coraz większą swobodę kontaktów seksualnych oraz małą świadomość możliwych konsekwencji stosunków bez odpowiednich zabezpieczeń. Wiele chorób wenerycznych w początkowej fazie po zakażeniu, przebiega bezobjawowo(!). Nieświadomość ta sprzyja rozpowszechnianiu się zakażenia na kolejnych partnerów.
Najskuteczniejszym sposobem na ustrzeżenie się większości chorób wenerycznych jest wstrzemięźliwość seksualna lub ograniczenie się do jednego zdrowego partnera, który również dochowa nam wierności. Jeżeli nie potrafimy zrezygnować z bardziej aktywnego życia intymnego należy zminimalizować ryzyko zakażenia poprzez przestrzeganie zasad w których jedną najważniejszych jest stosowanie prezerwatywy.
Prezerwatywa minimalizuje ryzyko chorób wenerycznych
Stosowanie prezerwatywy nie zabezpiecza całkowicie przed możliwością zakażenia chorobami wenerycznymi. Skuteczność stosowania prezerwatywy przeciwko chorobom wenerycznym nie jest wysoka. W przypadku wielu z nich pozwala jedynie ograniczyć ryzyko. Warto zwrócić uwagę na to aby prezerwatywy był dobre jakościowo i podczas odbywania stosunku płciowego nie pękły. Kluczowe znaczenie ma w tej sytuacji dobranie odpowiedniego rozmiaru. Wszelkie rekomendacje producenci umieszczają w dołączanej ulotce, lub na kartonikowym opakowaniu z pakietem prezerwatyw. Odpowiedni rozmiar oraz poprawne założenie prezerwatywy na członka minimalizuje ryzyko pęknięcia prezerwatywy podczas stosunku. Należy pamiętać, że prezerwatywy nie wolno stosować po upływie terminu ważności.
Prezerwatywa – surowiec i wykonanie
W sprzedaży dostępne są przede wszystkim prezerwatywy wykonane z wulkanizowanej wydzieliny drzewa kauczukowego, czyli surowca w skrócie zwanego lateksem naturalnym. Niektóre osoby mogą być uczulone na lateks i jeśli wystąpią u nich silne reakcje alergiczne, powinny zrezygnować z tego rodzaju zabezpieczenia.
Prezerwatywy z jelit zwierzęcych są droższe od lateksowych, zabezpieczają przed nieplanowaną ciążą, jednak nie chronią one przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
W przypadku prezerwatyw lateksowych, wirusy i bakterie nie przenikają przez ich cienkie ścianki, jeżeli nie dojdzie do uszkodzenia mechanicznego prezerwatywy. Prezerwatywy jelitowe mają mikropory, które nie są żadną barierą dla mikroorganizmów chorobotwórczych.
Jak ocenić jakość prezerwatywy?
Prezerwatywa to produkt medyczny tym samym musi spełniać określone normy jakościowe. Jest to norma unijna określana jako norma EN 6000 : 1996 i ISO 4074. Jedynie prezerwatywy spełniające te normy są oznakowane logotypem CE. Jest to logotyp Wspólnoty Europejskiej. Jeśli więc takie prezerwatywy kupujesz, masz pewność, że są one naprawdę dobre gatunkowo. Normy te określają bowiem to, że prezerwatywa ma odpowiednią wytrzymałość oraz nie przepuszcza plemników oraz bakterii i wirusów. Niektóre z prezerwatyw ponadto pokrywane są środkiem plemnikobójczym.
FAQ
Czy prezerwatywa użyta ponownie nadal spełnia swoje zadanie ochronne?
Absolutnie nie! Prezerwatywa to produkt jednorazowy. Nie należy stosować tej samej prezerwatywy ani ponownie, ani najpierw uprawiając seks oralny a następnie odbywając stosunek analny lub dopochwowy. Nie jest również wskazane, by po odbytym stosunku, członek bez zmiany prezerwatywy pozostaje w pochwie aż do kolejnego stosunku.
Czy przy stosowaniu środków zwilżających prezerwatywa zachowuje swoje właściwości i wytrzymałość?
Stosowanie wazeliny, oliwki czy innych kremów niszczy lateks, bez względu na jego grubość. Lepiej kupić prezerwatywy pokryte fabrycznie preparatem nawilżającym.
Czy są przeciwwskazania do stosowania prezerwatywy?
Prezerwatywy nie są wskazane w przypadku osób uczulonych na lateks, u mężczyzn mających problem z uzyskaniem i utrzymaniem wzwodu a także w przypadku partnerów kobiet, które mają problem z nadmierną suchością pochwy.
W jaki sposób przechowywać prezerwatywy by nie utraciły swoich właściwości?
Powinno być to chłodne, suche miejsce bez dostępu światła słonecznego.
Czy prezerwatywy chronią przed HIV?
Prezerwatywa jedynie zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem. Skuteczność ocenia się na 60 do 90%.
Czy cienkie prezerwatywy są mniej skuteczne niż te grubsze?
Nie. Obowiązują je te same normy określające wytrzymałość oraz poziom zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą oraz dostępem wirusów i bakterii.
Prezerwatywy z lateksu też mają mikropory , czy mogą przez nie przeniknąć wirusy lub bakterie?
Nie. Mikropory są o wiele mniejsze niż cząsteczki wirusów czy bakterii.