Drożdżyca, zwana również Kandydozą, jest schorzeniem skórnym wywoływanym przez drożdżopodobne grzyby z rodzaju Candida. Nie zawsze zakażenie powoduje wystąpienie objawów, jednak w wielu przypadkach grzyby zasiedlają błony śluzowe, skórę i paznokcie. Szacuje się, że aż 40 do 80 % populacji jest zakażona różnymi gatunkami grzybów z rodzaju Candida.
Drożdżyca- warunki sprzyjające jej rozwojowi
Idealnymi warunkami dla rozwoju drożdżycy są mikrourazy naskórka, maceracja naskórka, cukrzyca, nadmierna potliwość, zaburzenia hormonalne, niedobory witamin z grupy B, długotrwała terapia antybiotykami, otyłość, ciąża oraz poród, przyjmowanie sterydów.
Drożdżyca atakuje głównie miejsca ciepłe i wilgotne lokalizuje się więc najczęściej w fałdach skóry oraz w przestrzeni między palcami.
Miejsca na ciele, szczególnie narażone na rozwój drożdżycy
Fałdy skóry- rozwijająca się drożdżyca sprawia, że skóra w tych miejscach jest zaczerwieniona, inne objawy to złuszczanie się naskórka w obrąbie plam rumieniowatych, oddzielanie się zbielałego naskórka, w głębi fałdu skóry mogą tworzyć się powierzchnie żywoczerwone, wilgotne, lekko sączące. W głębi fałdu zainfekowanej skóry pojawiać mogą się również pęknięcia, pęcherzyki, a także świąd o różnym natężeniu. Infekcja dotyka głównie fałdów pachwinowych, przestrzeni między pośladkami, fałd podsutkowych.
- Dłonie – głównie obejmuje przestrzeń między palcami. Pojawiają się wtedy niewielkie nadżerki lub zmacerowane ogniska oddzielającego się naskórka.
- Błony śluzowe – drożdżyca rozwinąć może się w obrębie jamy ustnej, sromu, gardła, pochwy, żołędzi. W przypadku zainfekowania jamy ustnej zmiany pojawić się mogą w postaci owrzodzeń, nadżerek, białych plam. W kącikach ust pojawić mogą się bolesne pęknięcia, nadżerki, tzw. zajady, odwarstwianie się naskórka.
- Wargi – zmiany drożdżycowe mogą pojawić się również na wargach, szczególnie u osób, które często zwilżają usta, są narażone na działanie czynników atmosferycznych. Objawia się to stanem zapalnym, obrzękiem ust, głębokimi rozpadlinami, strupami, łuskami.
- Srom i pochwa – rozwijająca się drożdżyca w tym miejscu objawia się szaro-białawym nalotem, nadżerkami, białawymi upławami o gęstej konsystencji, intensywnymi stanami zapalnymi, uczuciem świądu, pieczenia. Ten rodzaj drożdżycy przenosi się droga płciową, może być również wynikiem nieprawidłowej higieny ciała. Czynnikami zwiększającymi prawdopodobieństwo rozwoju drożdżycy są ciąża, cukrzyca oraz otyłość.
- Napletek i żołędzie – drożdżyca rozwijająca się w obrębie narządów płciowych mężczyzny najczęściej jest wynikiem stosunku z osoba zakażoną. Możliwe objawy to nasilający się świąd oraz pieczenie, bolesny obrzęk. Nieleczona drożdżyca napletka i żołędzi może prowadzić do zakażenia cewki moczowej co doprowadzić może do zapalenia cewki moczowej.
- Paznokcie – drożdżyca rozwijająca się wokoło paznokci obejmuje wały około paznokciowe oraz płytkę samego paznokcia. Objawia się to zaczerwienieniem, dużą bolesnością, obrzękiem, wydzieliną ropną z wału około paznokciowego w momencie naciskania go. Płytka paznokciowa zmienia zabarwienie na czarno-brunatne, staje się matowa, rozwarstwiająca się, czasem odpada zupełnie.
Drożdżyca – profilaktyka
By zminimalizować ryzyko zakażenia drożdżycą należy unikać chodzenia boso na basenach, łaźniach i innych sanitariach publicznych. Po umyciu rąk czy ciała należy dokładnie osuszyć skórę. Należy nosić odzież przewiewną, wykonaną z naturalnych materiałów. Używać tylko własnych przyborów higieny osobistej i ręczników. Należy również wystrzegać się przypadkowych, ryzykownych stosunków seksualnych.
Drożdżyca – leczenie
Objawy drożdżycy należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem dermatologiem. Objawy nie ustąpią samoczynnie a nieleczone będą się nasilać. Dermatolog wykona badanie mykologiczne i dopiero na tej podstawie przepisze odpowiednie leczenie. W przypadku drożdżycy narządów płciowych konieczna będzie wizyta u lekarza ginekologa, który oceni ryzyko powikłań i dobierze odpowiednio skuteczne leczenie.
Drożdżyce leczy się stosując odpowiednie antybiotyki, oraz leki wspomagające w postaci kremów, maści, tamponów. Dodatkowo w czasie kuracji wskazane jest przyjmowanie znacznych ilości witamin z grupy B.
Drożdżyca nieleczona lub leczona niedostatecznie ma tendencje do rozszerzania się i nawrotów. Może również prowadzić do poważnych powikłań. Leczenie drożdżycy jest długotrwałe i żmudne a dodatkowo ważne jest by przeprowadzać je zgodnie z zaleceniami lekarza. W innym przypadku może być ono niedostatecznie skuteczne, co prowadzić może do dalszego rozwoju objawów.
FAQ – Drożdżyca
Czym jest drożdżyca?
Schorzenie to wywołują drożdżopodobne grzyby z rodzaju Candida.
Czy leczenie drożdżycy jest skuteczne?
Tak, pod warunkiem, że jest przeprowadzane w odpowiedni sposób, zgodnie z zaleceniami lekarza. Domowe sposoby leczenia drożdżycy nie są skuteczne.
Czy drożdżyca przejdzie sama?
Nieleczona drożdżyca sama nie ustąpi, wprost przeciwnie objawy będą się nasilać, może również prowadzić do niebezpiecznych powikłań.
Jak można zarazić się drożdżyca?
Głównie poprzez stosunki z osobą zakażoną, ale również przez używanie tych samych środków higienicznych, bielizny, ręczników, pościeli, nie zachowując odpowiednich środków zapobiegawczych na basenie (klapki), w saunie itp.