Mycoplasma Genitalium

Mycoplasna genitalium

Mycoplasma genitalium rzadko występuje samodzielnie, najczęściej towarzyszą jej inne choroby przenoszone drogą płciową takie jak Chlamydioza, zakażenie Ueaplasma urealyticum, Ureaplasma parvum, Gardnerella vaginalis.

Mycoplasma genitalium to zakażenie bakteryjne przenoszone drogą płciową, które w początkowej fazie nie daje żadnych objaw chorobowych. To sprawia, że postawienie właściwej diagnozy jest trudne. Bardzo często jest tak, że dopiero wizyta u któregoś z rzędu lekarza specjalisty owocuje właściwą diagnozą i leczeniem.

Mycoplasma genitalium co to jest?

Mycoplasma genitalium jest to bezjądrowy patogen urogenitalny o średnicy około 300nm. Występuje on w drogach moczowo-płciowych zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Zalicza się je do bakterii, które prowadzą do najpoważniejszych powikłań, w skrajnych przypadkach nawet do niepłodności. Zakażenie Mycoplasma genitalium prowadzi do ostrego zapalenia błon śluzowych macicy, śluzowo-ropnego zapalenia szyjki macicy, zapalenia narządów miednicy mniejszej. U mężczyzn patogen wiąże się z częściami męskich komórek płciowych co wpływa na obniżenie ruchliwości plemników a w konsekwencji utrudnia zapłodnienie.

Mycoplasma genitalium nie mają ściany komórkowej, nie posiadają również zdolności do syntezy peptydoglikanu oraz jego prekursorów. Brak ściany komórkowej sprawia, że patogen posiada naturalną odporność na antybiotyki, głównie te b-laktamowe, które hamują syntezę peptydoglikenów. Brak ściany komórkowej sprawia, że mikroplazmy te mają ogromną elastyczność i zmienną morfologię. Mogą przyjmować różne kształty: kuliste, owalne, pałeczkowate, nitkowate.

Zakażenie myclopasmą u kobiet

W przypadku kobiet zakażenie obejmuje szyjkę macicy i/lub cewkę moczową powodując silny stan zapalny. W większości przypadków kobiety jednak nie zgłaszają żadnych niepokojących objawów a jeśli wystąpią objawy, nie różnią się one w sposób znaczący od objawów innych chorób przenoszonych drogą płciową ( chlamydioza, Ueaplasma urealytium, ureaplasma parvum) są to głównie niezbyt nasilone upławy, krwawienie w trakcie i pomiędzy miesiączkami, świąd, szczypanie w cewce moczowej. W przypadku kobiet w ciąży zachodzi ryzyko przeniesienia infekcji na płód. Nieleczona mycoplasma prowadzić może do zapalenia narządów miednicy mniejszej, zapalenia błony śluzowej macicy, przydatków ( jajników, jajowodów, przymacicza). W niektórych przypadkach również do zapalenia otrzewnej. Może to skutkować bezpłodnością, przedwczesnym porodem, poronieniem lub ciążą pozamaciczną.

Mycoplasna genitalium u mężczyzn

U mężczyzn zakażenie ma postać nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej. Choroba bardzo rzadko daj objawy, a jeśli już są one podobne do tych, które występują w chlamydiozie, zakażeniu Ueaplasma urealyticum, Ureaplasma parvum. Najczęściej pojawiające się objawy to śluzowy, wodnisty, ropny lub śluzoworopny wyciek z cewki moczowej, uczucie dyskomfortu podczas oddawania moczu, szczypanie, mrowienie lub pieczenie ujścia cewki moczowej. Jeżeli zakażenie obejmie najądrza lub gruczoł krokowy może dość do bezpłodności.

Mycoplasma genitalium – diagnostyka

Do stwierdzenia zakażenia Mycoplasma konieczne jest wykonanie morfologii, określenie fizycznych objawów a także zbadanie wymazu pod kątem obecności bakterii i patogenów chorobotwórczych. Wymaz pobiera się z cewki moczowej, z szyjki macicy, moczu, biopsji endometrium.

Mycoplasma genitalium – leczenie

W przypadku zakażenia mycoplasma najskuteczniejszą kuracją jest podanie Azytromycyny. Dawkowanie a także rodzaj antybiotyku musi jednak być określone indywidualnie. Zależy to bowiem od tego jak szybko została postawiona trafna diagnoza, czy pacjent przyjmuje jakieś leki, czy istnieją jakieś przeciwwskazania dla zastosowania konkretnego antybiotyku.

Możliwe do zastosowania antybiotyki to również tetracyklina, erytromycyna, klarytromycyna. Jednak Azytromycyna wykazuje najwyższą skuteczność na większość odmian patogenów mycoplasma.

Azytromycyna, co to jest?

Jest to związek chemiczny, antybiotyk makrolidowy,  zaliczany do antybiotyków azalidowych. Ma działanie bakteriostatyczne, hamuje syntezę białek bakteryjnych. Koncentruje się w zakażonych tkankach, ma długi okres półtrwania. Stosunkowo rzadko powoduje reakcje niepożądane.

Azytromycyna łączy się z podjednostką 50S rybosomu komórki bakteryjnej w ten sposób hamuje działanie paptydylo-tRNA, translację bakteryjnego mRNA oraz biosyntezę białek. W konsekwencji proces tworzenia łańcucha peptydowego kończy się przedwcześnie i rozwój bakterii zostaje zahamowany.

W przypadku Mycoplasma genitalium kuracja azytromycyną trwa 5 dni. Pierwszego dnia należy przyjąć dwie tabletki leku o łącznej dawce 500 mg. W kolejnych dniach przyjmuje się raz dziennie tabletkę 250 mg.

Po zakończeniu kuracji należy odczekać 3-4 tygodnie i ponownie wykonać badanie na obecność patogenów celem potwierdzenia czy kuracja przyniosła oczekiwany skutek.

Profilaktyka Mycolasma genitalium

Zakażenia Mycolasma genitalium można się ustrzec przez ograniczenie liczby partnerów, stosowanie zabezpieczeń mechanicznych. Jest to więc działanie analogiczne jak w przypadku innych chorób przenoszonych drogą płciową. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest utrzymywanie kontaktów seksualnych z jednym, zdrowym partnerem, który również dochowuje nam wierności. W każdym innym przypadku niezmiernie ważne jest wykonywanie regularnie badań pod kątem chorób wenerycznych.

W ocenie WHO rocznie odnotowywanych jest 448 milionów nowych przypadków zakażenia chorobami przenoszonymi droga płciową. Większość zachorowań odnotowuje się u osób poniżej 25 roku życia, aktywnych seksualnie. Zakażenie mycoplasma genitalium szacuje się, że na całym świecie dotyczy aż 13,6 % młodych kobiet między 14-17 rokiem życia, które są aktywne seksualnie. Wraz z wiekiem procent ten się zmniejsza. Najmniejszy odsetek zachorować jest u osób obojga płci po 30 roku życia. Wiąże się to najprawdopodobniej z unormowaniem w tym wieku życia seksualnego i rodzinnego. Bezobjawowe zakażenie sprzyja przenoszeniu go na kolejnych partnerów. W przypadku wykrycia zakażenia u jednego z partnerów, leczeniem powinni być objęci oboje.

FAQ – Mycoplasma Genitalium

Czy można zakażenie mycoplasma genitalium wyleczyć domowymi sposobami?
Nie. Jest to bardzo silny patogen, który jest odporny nawet na większość antybiotyków. Nieleczone zakażenie prowadzi do bardzo groźnych powikłań.

W jaki sposób dochodzi do zakażenia Mycoplasma genitalium?
Zakażenie to zalicza się do chorób przenoszonych drogą płciową. Zakażenie następuje w wyniku kontaktu seksualnego niezabezpieczonego prezerwatywą.

Czy możliwe jest zakażenie, gdy nie ma objawów?
Bardzo często zakażenie Mycoplasma przechodzi bezobjawowo co jednak nie znaczy, że jest mniej niebezpieczne niż pełnoobjawowe.

Profilaktyka mycoplasma?
Ustrzec zakażeniu mycolasma można się poprzez unikanie ryzykownych kontaktów seksualnych, stosowanie prezerwatywy. Bardzo ważne jest również wykonywanie regularnych badań przesiewowych.

Czy Azytromycynę mogę kupić bez recepty?
Azytromycyna to antybiotyk może być zastosowana jedynie po konsultacji lekarskiej dlatego jest dostępna wyłącznie na receptę. Aby odbyć konsultację medyczną online oraz otrzymać kurierem oryginalny lek Azytromycynę prosto z apteki kliknij poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *