Zapalenie Cewki Moczowej
Zapalenie cewki moczowej jest przypadłością dotykającą przedstawicieli obojga płci. Nieleczone może prowadzić do poważnych powikłań. W przypadku wystąpienia objawów należy więc jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który zastosuje odpowiednie leczenie, w zależności od źródła zapalenia.
Zapalenie cewki moczowej to inaczej stan zapalny końcówki dróg moczowych. Dzieli się je w zależności od podłoża zapalenia na : rzeżączkowe (swoiste) oraz na nierzeżączkowe (nieswoiste). Oba rodzaje zapalenia cewki moczowej dotyka obojga płci, tylko u kobiet objawy nie są aż tak dokuczliwe jak u mężczyzn.
Zapalenie cewki moczowej – przyczyny
Zapalenie cewki moczowej rzeżączkowe- swoiste wywoływane jest przez dwoinkę rzeżączki – Neisseria gonorrhoeae. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakty seksualne z osobą zarażoną. Takie podłoże stanu zapalnego jest najczęściej diagnozowane.
Nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej wywoływane jest przez inne bakterie również przenoszone drogą płciową, takie jak Chlamydia trachomatis czy Ureaplasma urealyticum. Zapalenie cewki moczowej może również zostać wywołane przez drobnoustroje takie, jak : rzęsistek pochwowy, Gardnerella vaginalis, drożdżak Candida albicans czy nawet wirusa opryszczki.
U mężczyzn do stanu zapalnego cewki moczowej dochodzić może w wyniku bardziej intensywnego seksu, kiedy to dochodzi często do mechanicznych podrażnień. Podrażnienie może również wynikać ze stosowania przez partnerkę preparatów plemnikobójczych. Zapalenie cewki moczowej powiązane może być z owrzodzeniem członka czy też chorobie gruczołu prostaty, czasem jest to również powikłanie cukrzycy.
Zapalenie cewki moczowej- objawy
Zawsze rozróżnia się objawy zapalenia cewki moczowej rzeżączkowego i nierzeżączkowego. I tak, w przypadku rzeżączkowego zapalenia cewki moczowej u mężczyzn mogą wystąpić następujące objawy :
- jako pierwsze ujawnia się pieczenie w czasie oddawania moczu
- ropny, obfity wyciek z cewki
- obrzęk i zaczerwienienie w okolicach ujścia cewki moczowej
- kujący ból w obrębie cewki, szczególnie w czasie oddawania moczu
- parcie na mocz
- ból w czasie wzwodu
Z reguły objawy mają największe natężenie w czasie dwóch pierwszych tygodni. W momencie, gdy zapalenie cewki moczowej jest nieleczone, lub jest leczone błędnie, pojawić mogą się dodatkowe objawy, takie jak :
- częste oddawanie moczu, bez uczucia ulgi
- nasilający się ból w czasie oddawania moczu, który może promieniować aż do odbytnicy
- krwiomocz
- gorączka
- pogorszenie samopoczucia
U kobiet rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej jest połączone ze stanem zapalnym szyjki macicy. Objawy, które mogą pojawić się to:
- wydzielina z cewki moczowej
- ból i pieczenie cewki moczowej
- obrzęk i zaczerwienienie cewki moczowej
- zwiększone parcie na mocz co powiązane może być z rozprzestrzenieniem się zapalenia na pęcherz
Objawy u kobiet są mniej intensywne niż u mężczyzn.
W przypadku nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej objawy mogą różnić się w zależności od źródła zapalenia, przeważnie pojawiają się jednak takie objawy, jak:
- wyciek z cewki moczowej
- uczucie większej wilgoci w miejscu ujścia cewki moczowej
- pieczenie, świąd, bóle
Zapalenie cewki moczowej – diagnostyka
Pierwszym elementem diagnostyki jest wykluczenie lub potwierdzenie zakażenia rzeżączką i rzęsistkiem. Można to wykonać poprzez badanie posiewowe z początkowego strumienia moczu. Zdecydowanie rzadziej do badań wybiera się wymaz z cewki moczowej.
Zanim zostanie pobrana próbka moczu, należy wstrzymać się z oddawaniem moczu przez 4 godziny, żeby nie wypłukiwać komórek zapalnych oraz bakterii. Jest to kluczowe dla wiarygodnego wyniku.
Zapalenie cewki moczowej – leczenie
Nie zawsze udaje się wykryć jaka konkretnie bakteria wywołuje stan zapalny, co jednak nie zmienia faktu, że konieczne jest leczenie. W zależności od rodzaju zapalenia, czy jest ono rzeżączkowe czy nie rzeżączkowe, konieczne jest wdrożenie właściwego leczenia antybiotykami lub lekami z grupy chemioterapeutyków. Kuracja powinna przebiegać ściśle według zaleceń lekarza. Po jej zakończeniu należy zrobić kolejne badanie, które potwierdza skuteczność leczenia.
W czasie leczenia ważna jest dbałość o środki ostrożności, żeby nie zarazić nikogo z rodziny np. używać należy osobnego ręcznika. Należy zadbać o właściwa higienę intymną a także powstrzymać się od kontaktów płciowych.
Zapalenie cewki moczowej – powikłania
U mężczyzn nieleczone lub niewłaściwie leczone zapalenie cewki moczowej może prowadzić do zapalenia najądrza lub jąder. Jeżeli stan zapalny wywołała chlamydia, u obojga płci, może dojść do relatywnego zapalenia stawów, które zwane jest zespołem Reitera.
Powikłania zapalenia cewki moczowej zdarzają się jednak bardzo rzadko.
Zapalenie cewki moczowej – profilaktyka
W przeciwieństwie do chorób przenoszonych drogą płciową, trudno jest się ustrzec zapalenia cewki moczowej. Może ono bowiem być wynikiem stosunku płciowego z zakażoną osobą, może być konsekwencją ( u mężczyzn) uszkodzeń mechanicznych w czasie intensywnego zbliżenia płciowego, może również być wynikiem zachwiania równowagi bakteryjnej w organizmie, obniżenia układu odpornościowego. Przyczyn może być wiele.
Warto więc stosować podobne zasady, jak w przypadku innych chorób wenerycznych, tj wystrzeganie się stosunków seksualnych wysokiego ryzyka, ograniczenie liczby partnerów, przestrzeganie właściwej higieny intymnej. Warto również stosować dobrze zbilansowaną dietę oraz zdrowy tryb życia.
FAQ – Zapalenie Cewki Moczowej
Co to jest zapalenie cewki moczowej?
Jest to stan zapalny u ujścia dróg moczowych. Może ono mieć różne podłoża, najczęściej bakteryjne.
Czy mogę uprawiać seks, gdy leczę się na zapalenie cewki moczowej?
Do chwili wyleczenia wskazane jest wystrzeganie się zbliżeń intymnych ponieważ istnieje ryzyko zarażenia partnera.
Jak mogę sprawdzić, czy moje objawy są związane z zapaleniem cewki moczowej?
Należy wykonać posiewowe badanie moczu, które ujawni ewentualne bakterie chorobotwórcze oraz komórki zapalne.
Czy po zapaleniu cewki moczowej grożą jakieś powikłania?
Powikłania wynikające z nieleczonego zapalenia cewki moczowej zdarzają się bardzo rzadko.
Czym różni się zapalenie rzeżączkowe od nierzeżączkowego?
Pierwsze daje więcej objawów, jest również prostsze w leczeniu poniważ odpowiada za nie dwoinek rzeżączki, w przypadku nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej trudniej jest określić jaki patogen wywołał stan zapalny, co utrudnia trafną diagnostykę i leczenie. Objawy również są mniej wyraźne.