Ziarnica weneryczna pachwin -LGV (lymphogranuloma venerum)- schorzenie zaliczane do chorób przenoszonych drogą płciową. W początkowej fazie rozwoju choroby pojawia się owrzodzenie miejsc intymnych, później pojawia się zapalenie węzłów chłonnych, w niektórych przypadkach dochodzi również do zastoju limfy. Ziarnicę weneryczną pachwin leczy się poprzez zastosowanie antybiotykoterapii.
Ziarnica weneryczna pachwin- przyczyny
Ziarnicę weneryczną pachwin określa się często skrótem LGV, który oznacza z j. Ang. lymphogranuloma lenereum. Schorzenie wywoływane jest przez bakterię z gatunku Chlamydia trachomatis. Typy serologiczne bakterii odpowiedzialne za ziarnicę to L1, L2 i L3.
Inne typy ziarnicy wywołują zapalenie spojówek, zapalenie płuc, zapalenie cewki moczowej. Ziarnica to choroba weneryczna, można zarazić się nią w wyniku seksu z osobą zakażoną.
W wielu przypadkach, zwłaszcza u kobiet, ziarnica weneryczna pachwin przebiega bezobjawowo. W Polsce ziarnica weneryczna jest schorzeniem bardzo rzadkim.
Pierwsze objawy LGV
Ziarnica weneryczna pachwin ma przebieg kilkuetapowy. W pierwszym etapie objawy przypierają postać owrzodzenia miejsc intymnych. Przeważnie objawy te pojawiają się w ciągu pierwszych 3 tygodni od chwili zakażenia. Wrzody są okrągłe, czerwone, płaskie, niebolesne zmiany na sromie, czasem mają wygląd czerwonej grudki. Zmiany te goją się samoczynnie.
Zmiany te u kobiet często pozostają niezauważone, częściej z objawami zjawiają się u lekarza specjalisty mężczyźni. Jeżeli zakażenie organizmu jest wynikiem seksu oralnego lub analnego, owrzodzenie może pojawić się w okolicach jamy ustnej lub w odbycie.
W wielu przypadkach zakażenie pozostaje na tym etapie bezobjawowe i nie dochodzi do powstawania zmian skórnych.
Powstające owrzodzenie czy późniejsze ropiejące zapalenie węzłów chłonnych może przypominać rzeżączkę, kiłę, grzybicę, gruźlicę czy zmiany nowotworowe.
Bardziej zaawansowane objawi LGV
Kolejny etap rozwoju choroby to zajęcie węzłów chłonnych. Na tym etapie węzły chłonne powiększają się, mają postać wyczuwalnych, bolesnych gródek. Zazwyczaj zmiany te następują w okolicach pachwin, po jednej stronie ciała. Wokoło węzłów chłonnych tworzy się ropień, który z czasem przebija skórę , tworząc sączącą się ranę. Z powstałej rany wydziela się zielonkawa ropa. Na tym etapie często pojawiają się objawy towarzyszące zapaleniu węzłów chłonnych : gorączka, zmęczenie, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe. W zależności od tego, w jakim miejscu bakterie wniknęły do organizmu, zajęte mogą być inne węzły chłonne, jeżeli do zakażenia doszło poprzez stosunek analny, może wywiązać się stan zapalny węzła chłonnego okołoodbytniczego.
Zastój limfy to kolejny, ostatni etap rozwoju LGV. Uszkodzone na skutek owrzodzenia węzłów chłonnych naczynia limfatyczne mogą utracić drożność co sprawia, że limfa gromadzi się w okolicach narządów płciowych oraz w kończynach dolnych. Występuje to najczęściej u mężczyzn. Objawia się to masywnym obrzękiem kończyn dolnych oraz narządów płciowych.
Powikłania zakażenia ziarnicą to również tworzenie się przetok czyli nieprawidłowych kanałów łączących światło jelita grubego, pęcherza moczowego lub pochwy. W zależności od umiejscowienia przetoki oraz tego, co z czym łączy może dojść do min. nietrzymania moczu, stolca, nawracających infekcji pęcherza moczowego i narządów płciowych. Blizny jakie pozostają po wyleczonych owrzodzeniach mogą prowadzić do zaparć, zniekształceń w obrębie narządów płciowych, bólu podczas stosunku.
Ziarnica weneryczna pachwin – leczenie
Diagnostyka obejmuje badanie pobranego rozmazu z ropiejącego węzła chłonnego lub owrzodzenia. Stosuje się hodowle próbki bakterii na specjalnych podłożach by możliwa była identyfikacja bakterii z gatunku Chlamydia trachomatis. Innym sposobem jest zbadanie próbki krwi w testach immunoenzymatycznych lub odczynie wiązania dopełniacza.
Badaniu powinni poddać się wszyscy obecni i byli partnerzy seksualni osoby chorej z okresu ostatnich dwóch miesięcy.
Leczenie przebiega z zastosowaniem antybiotyków, przeważnie doksycykliną. Trwa taka kuracja około 3 tygodni. W przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią, lub wystąpienia tzw. drugiego rzutu choroby, stosuje się kuracje erytromycyną. W obu przypadkach leki stosuje się doustnie.
W przypadku stwierdzenia ziarnicy wenerycznej pachwin, pacjent powinien wykonać testy na obecność również innych chorób przenoszonych droga płciową.
Profilaktyka
Jak w przypadku innych chorób przenoszonych drogą płciową, ustrzec się zakażenia można poprzez ograniczenie liczby partnerów seksualnych, unikanie szczególnie stosunków o podwyższonym ryzyku, kiedy partner może być osobą zakażoną. Przed zakażeniem można się zabezpieczyć również poprzez stosowanie prezerwatyw.
FAQ – Ziarnica Weneryczna Pachwin
Czy ziarnica weneryczna pachwin występuje często?
W naszym kraju jest to choroba rzadka, jednak w przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem specjalistą.
Czy ziarnicę można leczyć?
Tak, stosuje się w tym celu odpowiednie antybiotyki, najczęściej doksycyklinę.
Czy można zabezpieczyć się przez zakażeniem ziarnicą weneryczną pachwin?
Najskuteczniejszym zabezpieczeniem przed każda chorobą weneryczną jest ograniczenie się do jednego, zdrowego partnera. W innych przypadkach należy stosować prezerwatywy oraz cyklicznie wykonywać testy na obecność chorób wenerycznych.